dat op de kust van de Amazone voer. In 1627 viel hij Spaanse bezittingen aan op de kust van Honduras en bij Havana.15 De Vlissinger Joos Banckert was actief voor de admiraliteit in blokkadevloten en voerde in de slag bij Duins in 1639 een eskader aan. Meer dan veertig Spaanse schepen werden veroverd, tot zinken gebracht of verbrand en zeker vijfduizend Spanjaarden vonden de dood en 1.800 werden er krijgsgevan gen gemaakt. In 1646 spijkerde Banckert meer dan 250 Portugese krijgsgevange nen vast aan de kiel van zijn schepen en zeilde zo naar Recife. Banckert, die van wege zijn werk op de blokkadevloten al de bijnaam 'gesel der Spanjaarden' had werd nu ook 'Schrik der Portugezen' genoemd of om met de woorden van dichter P.I. Vos te spreken: 'Siet hier afgebeelt naar 't le ven, Zeelandts Zeemachts Commandoor. Spagniens vreeze, Duinkercks beven...' 16 Om de strijd tegen de Spaans-Portugese koning te stimuleren werd rond 1600 door de Staten-Generaal besloten de kaapvaart meer aan het particuliere initiatief over te laten. Er werden nu ook commissiebrie- ven verstrekt voor de kusten van Guinea, Brazilië en in de Oost- en West-Indische wateren. In 1606 zeilden inmiddels meer dan 130 kaperschepen uit en hoewel er ook enkele prijzen werden buitgemaakt bij de Canarische Eilanden en Madeira was het toch vooral de Spaanse en Portugese kust waar de Zeeuwse kapers de rijk beladen re tourschepen uit Brazilië buitmaakten:17 'De Zeeuwen die tot deser tijt soo sterck op de Spaensche cust als mieren haer onthielden om wat voorraets teghens de winter te be- comen', aldus Nicolaes van Wassenaer in mei 1626.18 In augustus 1614 was er in Vlissingen te vens grote belangstelling voor investerin gen in de Wilde Kust en de Amazonedelta, die door de Spanjaarden met argusogen werd gevolgd. In 1614 werd naar het oos telijke deel van Guyana rond de Orinoco en de Corentijn een expeditie ondernomen die aan de basis stond van twee eeuwen Zeeuwse kolonisatie van de Wilde Kust. In 1616 vertrokken twee Vlissingse expedities onder Ita en Groenewegen naar Guyana om er met een honderdtal vooral Vlissingse kolonisten plantages te stichten.19 De Vlis- singse regent en reder Jan de Moor (1577 1644) beraamde al in 1627 een plan om een strooptocht te houden aan de kust van Trinidad, de Orinoco, Cumanagoto, Isla Margarita en Cumana. Het meest vergaan de idee, dat de sfeer van de plannen van De Moor uitademde was de landengte tus sen Panama en Nombre de Dios te bezet ten, waardoor het Spaanse rijk in Amerika in tweeën werd gesplitst en de zilvertrans porten uit Mexico en Peru gemakkelijk on derschept konden worden.20 Na het aflopen van het Twaalfjarig Bestand in 1621 zou de kaapvaart zich verplaatsen naar West-Indië. De Vlissingse kapervloot bestond in het jaar 1630 uit 57 schepen en was niet alleen in aantal, maar ook in het gebruik van geweld toegenomen. Vanaf 1627 werd jaarlijks meer dan een miljoen gulden aan buitgeld binnengehaald op de veilingen in Vlissingen en de andere Zeeuwse steden. Jaarlijks werden gemid deld dertig tot veertig Spaanse of Portugese retourschepen uit de Nieuwe Wereld gela den met suiker, huiden, indigo, verfhout en tabak prijs gemaakt. Dat maakte dat pro ducten als suiker in Spanje en Portugal aan sterke prijsstijgingen onderhevig waren.21 Volgens I.J. van Loo kon mede door het verdrag van Southampton de kaapvaart in Zeeland, met Vlissingen als economisch centrum, in de jaren na 1621 uitgroeien tot een bedrijfstak van internationale al lure, waarmee grote politieke en financi- ele belangen gemoeid waren.22 Aangelokt door een, voor het zwaar belaste buitgeld, gunstiger belastingklimaat begaven talloze Zeeuwen samen met enkele Engelsen en een twintigtal naar Vlissingen uitgeweken Franse Hugenoten zich in de kaapvaart. Aanvankelijk als bondgenoten van de WIC, later als concurrenten, begonnen zij voor de Spaans-Portugese kust jacht te maken op de uit Portugees-Brazilië terugkerende schepen volgeladen met suiker, verfhout en tabak. Dat bracht veel voordeel en toen in juli 1624 een verbond tussen Engeland en de Republiek werd gesloten dat uitein- 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 8