Roelof was pas elf toen de Diemermeer uitvoer en veertien toen het schip werd ge plunderd en zonk. Toen de Vlissingse kapi tein Jonas Rust Roelof in 1747 bij 'Banana Island' oppikte, zal hij hem en de nog on bekende overlevende op het slavenschip in dienst hebben genomen. Pas na voltooiing van de slavenhandelsreis naar Amerika kon Roelof zijn VOC-loon in Amsterdam ophalen. scheepsjongen Roelof van der Veurt is ech ter de uitzondering. Zijn handtekening ge tuigt dat hij twee jaar na het zinken van de Diemermeer zelf zijn loon is komen opha len. Hij is dus één van de twee overleven den! Roelof maakte nog vier reizen met VOC- schepen en overleed in 1761 op het Zeeuwse VOC-schip Noord-Beveland. De Vlissingse kapitein Jonas Rust die hem redde, overleed tijdens zijn eerstvolgende slavenhandelsreis in 1751. In de pauzes van de Shipwreck Conference komen verschillende duiker-onderzoekers op Fred en mij af met de mededeling dat ook hun wrakken voor de Engelse kust potentieel Nederlands zijn. Het onderzoek naar de Diemermeer staat bepaald nog niet stil, maar het kan zijn dat meer identifica ties van wrakken zullen volgen. Wanneer Fred en ik een praatje maken met de zeer bekende scheepswrakkenvinder Rex Cowan, geeft hij aan dat hij het verhaal over de Diemermeer een 'great story' vindt. Dit zijn we van harte met hem eens. Freetowns De Ruyter steen Sierra Leone is een zeer arm land. Pas eind 2015 is het ebola-vrij verklaard. Het Nationale Museum is een eenvoudig ge bouw waar de weinige museale objecten die het land bezit in eenvoudige vitrines te zien zijn. Tegenwoordig liggen hier ook scherven porselein en kanonskogels van de Diemermeer. Het meest waardevolle object van heel Sierra Leone heeft een verbinte nis met Vlissingen. Meters onder de grond van Jimmy's marktplein ligt een grote rots begraven. Deze staat bekend als de 'Ruyter Stone'. In deze rots liet Michiel Adriaensen Ruyter in 1664 zijn naam beitelen; "M.A. RÜYTER". Ernaast die van zijn tweede man: "IAN MEPPEL". Toen De Ruyter zijn naam liet vereeuwi gen stonden er nog veel meer namen op van bekende zeevaarders. De meest gere nommeerde persoon is de Engelsman Sir Francis Drake die van 1577 tot 1580 in opdracht van Queen Elizabeth als eerste de wereldbol rondzeilde. Zijn naam is er in de afgelopen decennia echter afgesleten, waarna de rots is begraven. In het museum ligt slechts een gipsen afdruk. Eens in de tien jaar wordt de steen in Freetown voor controle opgegraven. Michiels nazaat Frits de Ruyter de Wildt hoopt er dan bij te kun nen zijn. Wat zou het mooi zijn als ook een afdruk in het muZEEum terecht komt. Over de auteur ARTHUR SCHEIJDE, ontwerper, schrij ver van 'De Woestduynschipbreuk nader ontrafeld', 'Mysterieuze schipbreuken in de Gouden Eeuw' en 'In de Naam van De Ruyter'. Bronnen: - Koninklijke Bibliotheek, Amsterdamse Courant, 13 juni 1748. - National Library of Australia, conservator van kaar ten Dr. Martin Woods. - N. Owen, Journal of a Slave-dealer. - L. F. R0mer, Nachrichten von der Küste Guinea. - J. Matthews, A Voyage to the River Sierra-Leone. - Nationaal Archief, T1.04.02, inv. 6164. - Zeeuws Archief, 20 MCC, 54.6, volgnr 29, 77. Met dank aan Leigh Bishop, Kiersten Motl, Peter Wytykowski en hun duikteam. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 10