tussen de 20 en 30 shilling, tot deze bij koninklijk besluit in 1717 op 21 shilling werd vastgelegd. De guinea was de eerste machinaal geslagen munt in Engeland. De naam is afgeleid van Guinea in West Afrika, waar veel van het goud voor de productie van deze munten vandaan kwam. Charles 11 In de 25 jaar dat Charles II op de troon zat, maar ook daarvoor en daarna, had de Republiek heel wat te stellen met Enge land. Tijdens zijn regering vonden onder meer de Tweede en de Derde Engelse Oorlog plaats, de roemruchte tocht naar Chatham, de Vierdaagse zeeslag waarbij Cornelis Evertsen het leven liet, en het jaar 1672 staat in de historie vermeld als het 'Rampjaar.' Charles II besteeg de troon na de dood van Cromwell. Na jaren in het buitenland in ballingschap te hebben gewoond, on der andere in Den Haag, waar hij hoorde dat zijn vader onthoofd was, vertrok hij in 1660 vanuit Scheveningen met het schip de Royal Charles naar Dover. Nog in datzelfde jaar ontving hij een ge schenk ter waarde van 600.000 gulden (The Dutch Gift) van de Staten Generaal om hem gunstig te stemmen in de hoop f i De andere zijde van de munt. (Foto: Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) op betere verhoudingen, minder inbeslag names en indien mogelijk het afschaf fen van de Akte van Navigatie, een voor de Nederlandse handelspositie wurgende maatregel. Deze Akte was in 1652 door Cromwell ingesteld en na de troonsbe stijging van Charles II in 1660 door het Parlement hernieuwd. In 1660 bracht een delegatie, waaronder de Vlissinger Michiel van Gogh, het geschenk, bestaande uit een plezierjacht, een wandta pijt, een slaapkamerameublement en vele schilderijen van Italiaanse en Hollandse meesters naar Engeland. Veel hielp het niet; enkele jaren na deze genereuze gift waren de beide landen weer in oorlog. Behalve de verovering van Nieuw Amster dam (New York) in 1664 en handelspos ten in West Afrika op de Nederlanders, wat leidde tot de Tweede Engelse Oorlog, ken de zijn regering nogal wat tegenslagen. In 1665 brak de pest uit, die in Londen alleen al 70.000 levens kostte. Het jaar daarop brak een grote brand uit die Londen voor een groot deel in de as legde. En in 1667 vernietigde de Nederlandse vloot onder leiding van Michiel de Ruyter en Cornelis de Witt een groot deel van de Engelse oorlogsvloot tijdens de tocht naar Chatham en werd het vlaggenschip de Royal Charles, waarmee Charles II zes jaar eerder vanuit Scheveningen naar Engeland vertrokken was, in triomf naar Hellevoetsluis gesleept waar het zes jaar later werd gesloopt. Het schip, een drie dekker met 80 kanons aan boord, toen inmiddels 18 jaar oud, stak te diep voor gebruik in onze kustwateren. De prach tige spiegelversiering werd de trots van het Rijksmuseum in Amsterdam. In 2012 keer de de spiegelversiering na 345 jaar tijdelijk terug naar Engelse bodem, in bruikleen ge geven aan het National Maritime Museum in Londen. Hoe de munt in de beerput terecht is geko men weten we niet, we kunnen er slechts naar raden. Had een gebruiker van het 'pri vaat' misschien een gat in zijn zak? Of is de munt op de een of andere wijze tussen het keukenafval terechtgekomen en zo in April 2016

Den Spiegel | 2016 | | pagina 13