Een gasboei en een vissloep Neutraliteitsschendingen tijdens WO 1 Jules Braat Dover Patrol In april 1916 was de eerste wereldoorlog anderhalf jaar oud. Nederland was neutraal maar in Zeeland was de oorlog goed merkbaar. Om onze neutraliteit te handhaven was in Vlissingen een omvangrijk marine eskader gestationeerd. Dat moest herhaaldelijk optreden wanneer onze neutraliteit werd geschonden maar ook voor redding van piloten en schipbreukelingen. Walcheren en Zeeuws Vlaanderen werden herhaaldelijk geconfronteerd met oorlogsgeweld zo ook op 24 april 1916. Ochtendrumoer Het was die dag wel tweede paasdag maar erg vreedzaam verliep die niet. Om vier uur 's morgens werden de Vlissingers gewekt door zware dreunen. Het lawaai werd ver oorzaakt door een bombardement van de geallieerden op de Belgische kust waarna door de Duitsers werd teruggeschoten. Bewoners van de Boulevard zagen in de verte ontploffende granaten. Het bombardement was waarschijnlijk bedoeld om Duitse schepen te beletten de haven van Zeebrugge uit de varen, de Engelsen hadden die dag een speciale ope ratie gepland. Zeebrugge Bij hun opmars door België waren de Duit sers er in geslaagd Oostende en Zeebrugge in te nemen, daarna liep het front vast langs de IJzer. Vooral Zeebrugge was voor de Keizerlijke Marine van vitaal belang, van daaruit lag voor duikboten de weg open naar het Kanaal en de Atlantische oceaan. Voor deze duikboten werden bunkers ge bouwd, op de havendam werd zwaar ge schut opgesteld en de toegang naar de haven kon met vaartuigen, kettingen en netten worden afgesloten. Tot april 1916 slaagden de U-boten erin bijna 2 miljoen ton aan geallieerde en neutrale scheeps- ruimte tot zinken te brengen. Zeebrugge was een luis in de pels van de geallieerden, daar moest wat aan gedaan worden! In de strijd tegen de Duitsers werd door de Engelse marine Dover Patrol opgericht, een aantal schepen die in Dover en Duinkerken werden gestationeerd. Dover Patrol bestond onder andere uit kruisers, monitors, torpe dojagers, gewapende trawlers, mijnenve gers, vliegboten en patrouillevliegtuigen. Er werd gepatrouilleerd in het Nauw van Calais en de zuidelijke Noordzee, waarbij schepen werden geëscorteerd, Duitse mij nen werden geveegd en Engelse gelegd, mijnversperringen aangebracht en Duitse kustbatterijen werden beschoten. De com mandant van Dover Patrol was admiraal Sir Reginald Bacon (1863-1947). Portret van Marine-officier Reginald Bacon. April 2016 13

Den Spiegel | 2016 | | pagina 15