punt boog de versperring af naar de mon ding van de Schelde. Na het leggen van de mijnen konden de mijnenleggers terug naar hun basis Sheerness. De nettenleggers ble ven ter plaatse om de netten te observeren, ze werden daarbij door Duitse vliegtuigen aangevallen. Onze marine in actie De Engelse actie was niet onopgemerkt gebleven. Om acht uur 's morgens meldde de Marinekustwachtpost op Walcheren dat zich Engelse torpedoboten in onze territo riale wateren bevonden. In Vlissingen werd alarm geslagen, de torpedoboten G 7 en G 8 kregen opdracht een onderzoek in te stellen. Onder leiding van luitenant-ter-zee eerste klas W.C. Bijl de Vroe stoomden bei de schepen om 8.45 uur in groepsverband de haven uit, zetten koers naar de Deurloo en werden gevechtsklaar gemaakt. Na een uur werd de territoriale grens bereikt, even daar buiten werden een Engelse torpedo jager en nettenlegger waargenomen. Ook signaleerde men een vreemde gasboei in Nederlands gebied en een kleiner exem plaar, gemerkt no 14, daar buiten. Verder westwaarts werden nog een gasboei en enkele kleine tonnen verkend. In de nabij heid kruisten vier Engelse jagers met vier stoomtrawlers en in de verte werden rook wolken van nog meer schepen waargeno men. Er was dus een aanzienlijke Engelse formatie in de buurt van Walcheren. HMS Gelderland loopt uit HMS Gelderland was inmiddels ook uit gelopen met aan boord de commandant van de Scheepsmacht op de Schelde. Het radioverkeer was uitgevallen waardoor de commandant van de G 7 besloot naar de Gelderland te varen om mondeling te rap porteren. Beide schepen ontmoetten elkaar ter hoogte van het Zuiderhoofd bij West- kapelle. Op de Gelderland waren intussen alarme rende berichten binnengekomen: een gro te Engelse scheepsmacht lag in de buurt. Wilde die soms de zeegaten forceren? Ook waren de Engelsen bezig buiten de Deurloo tonnen te leggen. Maatregelen De Commandant Scheepsmacht aarzel de niet, hij gaf opdracht aan HMS Hertog Hendrik en enkele onderzeeboten om van uit Vlissingen naar de Wielingen te stomen en daar, 1% mijl binnen de territoriale grens, positie te kiezen. Een tweede groep torpedoboten moest naar de Deurloo gaan. Toen bleek dat de Engelsen buiten de Wielingen bleven liggen werden de onder zeeboten naar het Oostgat gedirigeerd. Namens opperbevelhebber generaal Snij ders kregen de G 7en G 8 opdracht contact te zoeken met de Engelse bevelvoerder en te informeren naar de bedoeling van hun activiteiten en mee te delen dat een boei in Nederlandse wateren was gelegd. Weg met die gasboei! Met die boei moest ook nog wat gebeuren, daar was immers de neutraliteit mee ge schonden. Het opperbevel gaf opdracht de boei te verwijderen. Op de Gelderland werd de barkas gestre ken, samen met een onderzeeboot werd koers gezet naar de boei. Daar aangeko men werd nog eens nauwkeurig de po sitie bepaald te weten 51°32'33" NB en 1°30'16" WL van Amsterdam 4 km wes telijk van Westkapelle. (In die tijd werd voor positiebepaling nog de Westertoren van Amsterdam als uitgangspunt gebruikt, te genwoordig Greenwich). Op de boei stond met witte cijfers 15 en de woorden London Trinity House 2899. Vlakbij lag een kleinere boei met een rood wit geblokte vlag die kon worden ingenomen. Eerst werd geprobeerd de ankerketting van de gasboei los te krij gen maar door de bijzondere constructie mislukte dat. Toen het onmogelijk bleek de boei naar de Gelderland over te brengen en daar aan boord te nemen werd besloten het monster te laten zinken. Eerst werd de lamp gedemonteerd maar die viel in het water en zonk, alleen de lens kon worden geborgen, daarna werd het gas April 2016 15

Den Spiegel | 2016 | | pagina 17