Mission to Seafarers - 50 jaar in Vlissingen F.K. Hulsbergen en N. Peters Dit jaar is het 50 jaar geleden dat er een afdeling van de Mission to Seafarers in Vlissingen werd opgestart. De vereniging werd notarieel opgericht op 10 mei 1967. Belangrijke initiator tot deze oprichting was de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS). Stuwende krachten hierbij waren de directeuren ir. J.W. Hupkes en J. Weug. KMS was begonnen met de ontwikkeling van het Sloegebied, Vlissingen-Oost, door daar een reparatiewerf voor zeeschepen, Scheldepoort, te vestigen. Deze ontwikkeling had tot gevolg dat zich in dit gebied een aantal grote en kleinere industrieën vestigden die eveneens een be langrijke aanzet waren voor een groeiende bedrijvigheid in de Vlissingse haven. De verwachting was dat het aantal sche pen voor reparatie en onderhoud bij Scheldepoort zou toenemen. Het aantal lig dagen in de haven was toen veelal langer dan nu en er was zeker behoefte aan een zeemanshuis. Niet alleen voor ontspanning maar ook voor contacten met het thuis front, immers internet, e-mail, skype en mobiele telefonie bestonden nog niet. Historische achtergronden van de Mission to Seafarers In 1835 werd een Anglicaanse Priester, Re verend John Ashley, geraakt door het iso lement en de eenzaamheid van vissers van de Kanaaleilanden en de bemanningen van schepen die bij deze eilandjes op de rede voor anker lagen. Hij besloot zijn leven hieraan te wijden en liet voor eigen reke ning een kotter, Eirene bouwen met bene- dendeks zelfs een kleine kapel. In een pe riode van vijftien jaar tijd bezocht hij ruim 14.000 schepen. Het enthousiasme van John Ashley inspi reerde anderen en in 1856 werd door de Anglicaanse kerk de Mission to Seamen gesticht. Bij de oprichting van de vereniging in 1856 werd als symbool een vliegende engel ge kozen, geïnspireerd door vers 6 uit hoofd stuk 14 van de Openbaring van Johannes: 'Toen zag ik een engel vliegend hoog tegen de lucht. Hij moest een eeuwig evangelie verkondigen aan hen die de aarde bewo nen, aan alle naties en stammen, talen en volkeren'. Begonnen werd met twee aalmoezeniers (chaplains) die werkzaam waren in het Bristol Chanel en het Engels Kanaal. Sedert die tijd heeft het werk van de Mission een grote, wereldwijde vlucht genomen. In het jaar 2000 werd de naam gewijzigd in Mission to Seafarers om de rol als maat schappij die zorgt voor alle zeevarenden, ongeacht hun rang, geslacht, nationaliteit of geloof te weerspiegelen. Wereldwijd zijn er Flying Angel centra voor zeevarenden in 121 havens, herkenbaar aan de blauwe vlag met de vliegende engel. Dit logo siert ook de gevel van het clubge bouw in Vlissingen-Oost. De Engelse koningin, Queen Elizabeth II, is beschermvrouw van de Mission. Meer dan 90% van de wereldhandel gaat over water. Volgens de Internationale Chamber of Shipping bestaat de interna tionale vloot uit ruim 54.000 schepen. Scheepsbemanningen zijn zeer internati onaal samengesteld. Het kan zijn dat een schip een Engelse eigenaar heeft en gere gistreerd staat in Malta, terwijl de officie ren uit India komen en de overige beman ning bestaat uit mensen uit Indonesië en de Filippijnen. 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 22