I m jf 'Garden fête' bij het zeemanshuis van de Mission to Seamen op het terrein van reparatiewerf Scheldepoort van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, 1968. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) Het is ook een gevaarlijk beroep. Statistisch gezien is de kans op een ongeval vele ma len groter dan aan de wal. Denk ook aan het risico van piraterij en ongewilde betrok kenheid bij oorlogshandelingen en aansla gen. De Mission to Seafarers in Vlissingen In 1966 werd op initiatief van Koninklijke Maatschappij De Schelde een vestiging van de Mission opgericht in Vlissingen. In de PZC van 22 juni 1966 wordt verslag gedaan van de officiële opening door de Britse ambassadeur, Sir Peter Garran. In de eerste jaren, tot een reorganisatie in 1988, nam de KMS de personele kosten, er waren twee werknemers voor toezicht en schoon houden van het missiongebouw, voor haar rekening. Door de vestiging van de werf in Vlissingen- Oost ontstond de behoefte om zeevarenden de mogelijkheid te bieden om tijdens het verblijf in de haven enige ontspanning aan de wal te vinden, waarbij naast de gelegen heid voor het drinken van een drankje ook de mogelijkheid tot een goed gesprek met de chaplain en het bijwonen van een kerk dienst bestaat. Deze diensten zijn toegan- kelijk voor alle religies hoe uiteenlopend ook van aard. De eerste coördinator/beheerder was de heer A. Driver. In 1976 werd het 10-jarig bestaan gevierd en werd tevens afscheid van hem genomen. Hij zette na zijn pries terwijding zijn loopbaan voort in Gibraltar. Bij het jubileum was ook aanwezig ir. J. Bout, vicepresident van de raad van be stuur van Rijn-Schelde-Verolme als ver tegenwoordiger van B.V. Koninklijke Maat schappij De Schelde. Dat het zeemanshuis in een behoefte voor zag blijkt wel uit de bezoekersaantallen: in 1968 waren dat er 22.617, ruim 5000 meer dan het jaar er voor. Het aantal havendagen van schepen was in die tijd veelal langer dan nu het geval is. In de jaren 1980, 1981 en 1982 waren de bezoekersaantallen 18.676, 22.793 en 17.802. Recente cijfers geven aan dat er nog steeds grote behoefte is aan een zeemanshuis: in 2015 bezochten 10.437 zeevarenden de Mission in Vlissingen-Oost. Rekening hou dend met de kortere ligtijden en een lager aantal bezoekende schepen is dit opmerke lijk te noemen. Financieel gezien was het een hele inspan ning om het zeemanshuis open te houden, ondanks de forse bijdrage van KMS en de inzet van vele vrijwilligers. Dit blijkt uit een schrijven van 17 oktober 1983 van het toenmalige bestuur waarin genoemd wordt de geringe belangstelling en financiële steun van particulieren en overheidsinstan ties. De financiering van de noodzakelijke nieuwbouw vergde forse inspanningen. Als gevolg van uitbreiding van activitei ten op de KMS-werf was het noodzake lijk om op een andere plaats een nieuwe huisvesting te stichten, de huidige locatie met de Sint Nicolaas Kapel, net buiten de poort van de werf aan de Ritthemsestraat. Voor de nieuwbouw werd op 27 november 1986 de eerste steen gelegd door mevrouw Louise Out-Dul, met daarop de tekst 'moe der van alle zeevarenden'. De officiële opening werd verricht op 18 mei 1987 door de Engelse prinses Anne. Hierbij waren naast de voorzitter van de April 2016 21

Den Spiegel | 2016 | | pagina 23