muZEEumnieuws Ons echte goud - het Japanse bordje Zeeuws maritiem muZEEum tijdens de Museumweek 16 t/m 24 april Karen Kroese In het Zeeuws maritiem muZEEum ligt een uniek Japans bordje. Het komt uit de grootste en rijkste beerput van de stad Vlissingen; de beerbak achter het huis van Cornelis Lampsins in het Scheldekwartier aan de Dokke. Dat bordje staat tijdens de Museumweek symbool voor ons echte goud. Het vertelt over de rijke geschiedenis van de stad, over de rijkdom vergaard met de scheepvaart, over de banden van Zeeland met verre oorden als Japan én het vertelt over Lampsins. In die tijd, vroeg zeventiende eeuw, is het enige contact tussen Japan en Europa voorbehouden aan de Nederlanders. De handelscontacten met Japan zijn aan strikte regels gebonden. Zo mogen de Nederlanders het land niet binnen. Voor de kust van Nagasaki ligt het kunstmatige eiland Deshima waarop de Nederlanders wonen en handel drijven. Elk jaar is er een nieuw opperhoofd op Deshima. In 1646 1647 is de leiding in handen van Willem Verstegen, een koopman uit Vlissingen. Later is hij commissaris in Fort Zeelandia op Formosa (Taiwan), een belangrijke aan- en afvoerhaven voor Deshima. Zijn klerk, de Duitser Zacharias Wagner - toont bijzon dere interesse in het hoogwaardige kaolien- aardewerk dat in de regio Arita is vervaar digd. In 1658 laat hij de eerste grote order Japans porselein naar Nederland versche pen. Oudste voorbeeld De productiedatum van ons Japans kutani- bordje ligt in de periode van de bewinds jaren van Verstegen. Dit is opmerkelijk, omdat de Kutanistijl dan nog maar net is opgestart en niet bestemd is voor de ex- Japans kutani-bord 1640 - 1650. Zeeuws maritiem muZEEum. port. Traditioneel is dit type keramiek voorbehouden aan de aan het shogunaat gerelateerde elite. Voor zover bekend is dit bordje het oudste voorbeeld in Europa van geïmporteerd Japans porselein. Het is een uniek relatiegeschenk, dat als exotisch product de reis naar Nederland maakt. En April 2016 23

Den Spiegel | 2016 | | pagina 25