Over archeologische vondsten, neutraliteits- schendingen en een 50-jarig jubileum Aafke Verdonk-Rodenhuis Dit nummer van Den Spiegel is er een met veel archeologie. We beginnen onder water met het artikel Het bij Banana Island ontdekte VOC-wrak geïdentificeerd en hoe een Vlissinger twee overlevenden van het verongelukte schip redt. Arthur Scheijde vertelt in zijn artikel het verhaal van het schip en wat er waar schijnlijk is gebeurd, maar ook het verhaal van zijn zoektocht. Daarnaast wordt uit de doeken gedaan hoe dit zoeken naar onder- waterschatten in zijn werk gaat, kortom spanning en boeiende vondsten. Het tweede artikel omtrent archeologie, nu op land is De beerput als goudmijn van Leida Goldschmitz. Dit handelt over de vondst van een gouden munt in een beerput aan de Nieuwendijk. De auteur be schrijft de munt en geeft interessante ach tergronden bij deze vondst. Jules Braat memoreert in Een gasboei en een vissloep een gebeurtenis die plaats vond op 24 april 1916. Het gaat hier om een schending van de neutraliteit in de Eerste Wereldoorlog. Nederland was neu traal, maar in Zeeland was de oorlog goed merkbaar. In Vlissingen was een marine eskader gestationeerd dat regelmatig in actie kwam. Dan een jubileum. De Mission to Seafarers 50 jaar in Vlissingen. Dit zeemanshuis in Vlissingen Oost, herkenbaar aan het logo, blauwe vlag met vliegende engel, biedt zee varenden van alle rangen en elke gezindte de mogelijkheid tot ontspanning aan de wal. Naast de gelegenheid voor een drankje is er ook een goed gesprek en het bijwonen van een kerkdienst mogelijk, voor alle reli gies, hoe uiteenlopend ook. Ook in muZEEumnieuws aandacht voor een archeologische vondst in een beer put. Ons echte goud - het Japanse bordje. Bovendien wordt een speciaal diner aange kondigd dat brasserie De Gecroonde Liefde op donderdagavond 21 april serveert, naast de lunchgerechten naar recepten uit de Gouden Eeuw tijdens de Museumweek (16 tot en met 24 april 2016). Als reactie op het artikel over de schilder Frans Naerebout in Den Spiegel nummer 3 van 2015 ontvingen wij een bijzonder aar dige toevoeging van de heer A.C. Sturm uit Haren. Het feit dat hij noemt is niet echt onbekend, het is wel buiten de tentoonstel ling gelaten. Wij menen dat het toch leuk is deze reactie in deze aflevering van ons blad te plaatsen, met afbeelding van het schilderij en de foto die op dezelfde plaats is genomen. Tenslotte nog een verzoek aan u. Bent u lid van de Rabobank Walcheren/Noord- Beveland, stem dan op onze Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Ge meentearchief Vlissingen tijdens de Rabo bank Clubkas Campagne 2016. Stemmen kan van woensdag 6 tot en met maandag 18 april 2016. Het kan ons weer wat geld opleveren. Alvast dank voor uw stem. Rest mij u veel leesplezier te wensen met deze Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 4