Het bij 'Banana Island' ontdekte VOC-wrak geïdentificeerd Arthur Scheijde De Vlissinger Jonas Rust redt de enige twee overlevenden Voor de kust van 'Banana Island' in Sierra Leone is in 2014 het wrak gevonden van een Nederlands VOC-schip uit de vroeg achttiende eeuw dat op terugreis was voor de VOC-kamer Zeeland. Expeditie Een Griekse duiker stuit op een onbe kend wrak en schakelt in 2012 de Pools- Amerikaanse duiker Peter Wytykowski in voor een eerste, verkennende expeditie. Peter haalt hierna de Brit Leigh Bishop en diens vriendin Kiersten Mottl in zijn team om vervolgonderzoek te doen naar dit wrak. Het vermoeden is dat het om een VOC-schip gaat. In februari 2014, nog voor de Ebola-uit- braak, bereidt het team van zes duikers in Sierra Leone's hoofdstad Freetown de tweede expeditie voor. Sierra Leone is be kend om zijn omstreden diamantmijnen. De armoede om hen heen maakt grote in druk. Peter en Leigh gaan samen op pad en zijn de enige blanken. In drie dagen tijd moeten ze een expeditie zien uit te rusten om wekenlang door te kunnen brengen op het afgelegen 'Banana Island' ver van de kust af. Op het eiland is namelijk helemaal niets voorradig. Losse onderdelen voor een generator worden op markten verzameld, buizen en voedsel ingekocht en de eerste overtocht wordt geregeld. Zouden ze de boot missen, dan is de al ternatieve route grotendeels door dicht begroeide jungle, waar het wemelt van de rovers en gijzelnemers. Volgens plan arri veert het team bij een dorpje op 'Banana Island'. Het dorpshoofd met machinege weer biedt weerstand omdat niemand aan hem toestemming heeft gevraagd. Een of ficiële brief met goedkeuring van de over heid van Sierra Leone maakt op hem geen indruk. Even lijkt de hele expeditie in het water te vallen. Na lang praten wordt het fj/ It ANA N A S V' f Het 'Banana Island'; kopergravure zeventiende eeuw. April 2016 3

Den Spiegel | 2016 | | pagina 5