Het VOC-schip Merkurius, vergelijkbaar met de Diepermeer. (Rijksmuseum Amsterdam) machinegeweer in de hoek gezet en mag het team een hut huren en het duikgerei in paraatheid brengen. Kinderen helpen met toenemend plezier vesten en duikflessen dragen. De compressor en generator wor den aan de praat gebracht, een airlift wordt uit stukken kunststof in elkaar geknutseld en duikgerei wordt gecheckt. In lokale boten vertrekken ze een paar da gen later naar de duiksite aan de zuidwest punt van 'Banana Island'. Een primitieve hut dient als onderkomen en hoofdkwartier voor de duikers. Alles wat nodig is moet met de boten worden meegenomen. Er is geen elektriciteit, geen mobiele ontvangst en 's nachts geen licht. Wil je eten, dan zul je zelf vis moeten vangen, aangevuld met meegenomen rijst. Onderzoek Vlak voor de kust ligt het mysterieuze wrak op een diepte van tien tot drie me ter. Uitgebreid opmeten en fotograferen is het doel. Vijf ankers, 28 stukken geschut, scherven porselein, een nog intact kof fiekopje en zelfs een gouden ring worden gevonden. Alles wat klein is en opgepakt kan worden, wordt zeker gesteld om later over te dragen aan het Nationaal Museum in Freetown. Op de ankers en stukken ge schut zit een dikke laag concretie, wat het meten van de opening van de kanonslopen haast onmogelijk maakt. Welke kalibers kanonskogels hiermee zijn afgeschoten, is moeilijk vast te stellen. Alle objecten wor den gemeten, gefotografeerd en hun ligging in kaart gebracht. De generator staat aan boord van een een voudige boot. Een geribbelde slang van de geïmproviseerde airlift ligt vanaf de boot onder water en voert opgezogen zand af. Per dag wordt de airlift aangepast om opti maal effect te bereiken. 's Avonds tilt men de generator uit de boot om aan land nog een uur elektriciteit op te wekken. Accu's worden opgeladen en laptops starten op om vondsten te verwerken. Het is af en toe bijna strijd tussen de duikers om spullen opgeladen te krijgen. In de hut van stro en klei is slapen niet erg veilig. Een muskietennet houdt het meeste ongedierte van het matras, maar in de dou che komt regelmatig een giftige schorpioen langs kruipen. Eén keer blijkt een giftige cobra de hut te zijn ingeslopen die door dorpsbewoners wordt uitgerookt. Gewoon een fikkie stoken midden in de kamer en de kamer vol rook zetten. Water opwarmen met een houtvuurtje duurt lang, dus meest al is het wassen met koud water. 's Nachts is het helemaal donker en hoor je dierenge luiden in de jungle om de hut heen. Gaandeweg raken de dorpsbewoners ge steld op de duikers. Kinderen vinden het geweldig om zichzelf voor het eerst in hun leven op een mobiel op de foto te zien. Soms wordt een door de duikers zelf ge vangen barracuda of yellow fin door dorps bewoners voor ze gerookt. Gedurende de tijd op het eiland zien ze slechts een enkele tros bananen. 'Banana Island' ontleent zijn naam blijkbaar niet aan bananenbomen, maar aan de lang gestrekte vorm van een banaan. Leigh Bishop maakt honderden professio nele foto's. De duikers doorzoeken niet al leen de wraklocatie, maar ook de kustlijn waar ze meer porseleinscherven vinden. Een eerder aangetroffen kanon met inscrip tie 1762 A lijkt verdwenen. Een scheepsbel 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 6