wordt niet gevonden en de identiteit van dit scheepswrak blijft een mysterie. Toch ver laat het duikteam met een tevreden gevoel het afgelegen eiland om terug te keren naar de bewoonde wereld. Poging tot identificatie De vondsten van de duikexpedities in 2012 en 2014 worden onderzocht door verschil lende specialisten. De inscriptie 1762 A op het verdwenen kanon, waar geluk kig nog foto's van zijn, is het gewicht in Amsterdamse ponden. Kay Smith van de Britse Royal Ordnance Society stelt vast dat het kanon in Förlag, Zweden werd ge smeed en verkocht aan de VOC-kamer Amsterdam. Het porselein blijkt 'Batavia- waar' uit de Kang Shi dynastie, uit de eer ste helft van de achttiende eeuw. Scherven blijken van rumflessen uit België uit de vroeg achttiende eeuw. Dit wrak moet een Amsterdams VOC-schip zijn dat tussen ruwweg 1725 en op de terugreis 1750 is vergaan. VOC-schepen als Enkhuizen, Maria Adria- na, Hollandia, Hofvliet en Drechterl and passeren de revue als potentiële kandi- daten. Helaas kan geen van de scheeps namen worden gekoppeld aan dit wrak. Met behulp van Jaap van Overbeek van vocsite.nl wordt door Peter en Leigh een lijst samengesteld van schepen die tussen de Republiek (Nederland) en Kaapstad zijn vergaan, zowel op de heen- als de terug reis. Het meest in aanmerking komen de 's Graveland en de Abbekerk. Contact leggen Leigh Bishop besluit om ondanks afwezig heid van de identiteit toch een artikel te schrijven over de expeditie en de vonds ten. De Vlissingse duiker Fred Groen leest dit artikel online en stuurt een link naar mij door. Ik besluit mijn ervaring in zoeken naar maritiem verleden hierop los te laten en vind een ladinglijst van de retourvloot van de 's Graveland. Ik neem contact op met Leigh en vraag of hij weet dat die vloot 13,3 ton goud terugvoerde. Of hij hier inte resse in heeft? Razendsnel ontvang ik een bericht waarin hij grote interesse toont voor deze vondst. Waar heb ik dat vandaan? Wat kan ik nog meer vinden? Leigh Bishop met een porseleinen kopje uit de Kang Shi dynastie. (foto: Leigh Bishop) April 2016 5

Den Spiegel | 2016 | | pagina 7