Wat volgt is intensief emailcontact tussen Peter Wytykowski, Leigh Bishop en mij. Fred hou ik op de hoogte. Het onderzoeks rapport uit 2012 sturen ze door. Ik maak een eigen lijst met potentiële kandidaten. Deze blijkt overeen te komen met hun lijst. De 's Graveland en Abbekerk sluit ik uit omdat ze elders zijn vergaan. Al vrij vroeg trekt de Diemermeer, in 1747 'voor de kust van Guinea' vergaan, mijn aandacht. Guinea is nu een buurland van Sierra Leone, maar vroeger heette de ge hele grotere kustlijn Guinea. Door veel en gevarieerd zoeken in allerlei bronnen vind ik een krantenartikel uit 1748 waarin het stranden van de Diemermeer wordt ver meld. Als locatie staat aangegeven... jawel: 'Banannis'. 's Avonds laat nog stuur ik de duikers een emailbericht met als onder werp 'Bingo! Identified". Leigh stuurt een foto terug waarop hij een fles champagne heeft opengetrokken. Wat er gebeurd is Het krantenartikel verhaalt dat de Diemer meer in augustus 1747 met slechts tien man voor anker ging bij Banannis (Banana Island). Een ziekte als scheurbuik moet de bemanning bijna hebben uitgeroeid. Drie dagen lang vuurt men noodschoten af in de hoop op hulp. Uit nood besluiten ze de Diemermeer aan land te laten lopen. Kapitein Christiaan Boordt en de navigators gaan aan land en twee mannen blijven ach ter. Dit is het moment dat kapitein Jonas Rust uit de Vlissingse Walstraat arriveert en de twee mannen van de Diemermeer aan boord neemt van zijn slavenschip dat de naam Het Gezegende Suikerriet draagt. Hierna bestormen honderden zwarte man nen de Diemermeer. Zij plunderen het schip en zetten haar in lichterlaaie. Leigh en Peter bevestigen enthousiast dat zij aangebrand hout in het wrak hebben gevonden. Leigh is overtuigd, maar Peter houdt twijfel omdat de Diemermeer naar Ceylon voer, maar het gevonden porse lein in Batavia moet zijn ingeladen. Dan vind ik een document waaruit blijkt dat de Diemermeer in 1746 medicijnen en solda ten vervoerde tussen Ceylon en Batavia. Ook Peter is nu overtuigd dat de langge- zochte identiteit eindelijk is vastgesteld. Manuscriptkaart De zoektocht gaat in sneltreinvaart voort. Op de site van de National Library of Australia vind ik een manuscriptkaart van Isaak de Graaf uit 1735. Dit soort handge maakte kaarten zijn zeldzaam en waarde vol, zeker wanneer met potlood de route van een schip staat aangegeven. Deze kaart blijkt van onschatbare waarde om dat de route van de laatste reis van de Diemermeer erop staat getekend. Cirkeltjes in potlood staan gekrabbeld van Kaapstad in Zuid-Afrika naar Ceylon (Sri Lanka), via Indonesië en de Cocos Eilanden weer terug naar een baai bij Kaapstad. Fragmentarisch een groot deel van de reis dus, tot aan en kele weken voordat het schip verging. Dit handschrift moet van kapitein Boordt of een navigator zijn. 6 De handtekening van Roelof van der Veurt. (Nationaal Archief) Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 8