Nadere details Ik neem contact op met Ton van Velzen die de online VOC-opvarenden database van het Nationaal Archief heeft gerealiseerd. Dank zij hem komt de opvarendenlijst tot stand van iedereen die aan boord was van de Diemermeer tijdens de terugreis in 1747. Geweldig! Maar, wie van hen heeft het overleefd? Twee journalen uit die tijd geven meer de tails. Ludewig Ferdinand Rpmer schrijft dat Nederlanders van een handelsschip (de Diemermeer) aan land waren gegaan, er een provisorisch fort bouwden en er stuk ken geschut in onderbrachten. De stukken liggen dus niet alleen onder water. Andere details komen uit het handgeschreven journaal van Nicholas Owen, dat in juni 2000 bij Christie's voor ruim 14.000 Pond is geveild. In 1756 gingen Owen en een paar anderen van een Brits slavenschip bij 'Banana Island' aan land en werden gevan gen genomen door de lokale bevolking. Naakt werden zij vastgeketend en hun sla venschip werd geplunderd. Deze actie was uit wraak voor wat een Nederlandse kapi tein jaren eerder had uitgehaald. Blijkbaar kidnapte kapitein Boordt van de Diemermeer drie lokale zwarte jongens en behandelde hen slecht. Dit zal de reden zijn waarom de Diemermeer in 1747 werd ge plunderd en verbrand. Vermoedelijk zijn ka pitein Boordt en de navigators niet levend van het eiland afgekomen. Slechts de twee mannen die voor de plundering werden op gepikt door de Vlissingse kapitein Jonas Rust overleefden het. Hun namen vinden is moeilijk... maar niet onmogelijk gebleken. Shipwreck Conference In de weken hierna regelt Leigh Bishop dat Fred Groen en ik alsnog de uitver kochte Shipwreck Conference in Plymouth in februari 2015 kunnen bijwonen, om getuige te zijn van zijn presentatie van de Diemermeer vondsten en identificatie. Vlak voor de conference spreken we Leigh en zijn vriendin Kiersten in de zaal voor het eerst in levenden lijve. Communicatie was altijd via email gegaan. Hij bedankt nog maals voor het vele werk. Ik heb nog een laatste verrassing: de naam van één van de twee overlevenden. Aan het eind van Leigh's presentatie vraagt hij me naar vo ren te komen om deze nieuwste vondst zelf aan de zaal vol specialisten toe te lichten. De overlevende De VOC hield administratie bij van ieder een die mee uitvoer op de schepen. In het bewaard gebleven uitreisboek van de Diemermeer staat bij vrijwel iedereen die in 1747 op het schip terugvoer dat het loon werd uitgekeerd aan familie, omdat het schip was verongelukt. De Amsterdamse Arthur, Leigh, Kiersten, Kay en Fred op de Shipwreck Conference in Plymouth, februari 2015 April 2016 7

Den Spiegel | 2016 | | pagina 9