Vervolgens werd door de vernieuwde Zang vereniging LDH op 16 februari 1939 de Paulus van Mendelssohn gebracht met de Vlissingse Orkestvereniging aangevoerd door Höfelein-Bekker, versterking uit het land en Annie Meijer aan de vleugel. Muziekverslaggever O. refereerde aan de actualiteit van 1939. Over de tekst van de Paulus die nu wel heel dichtbij kwam: 'De Heidenen maken zich op Heer...' Mendels sohn, Bruch en vele anderen, in de hier beschreven decennia muzikaal volop aan wezig, waren al verboden in nazi-Duits- land. Een maand voor het uitbreken van de oorlog werd Max Bruch (1838-1920) hier nog uitgevoerd. Zijn oratorium Das Lied von der Glocke werd in een goed be zet Concertgebouw gebracht. LDH onder de begaafde leiding van den directeur Jan Kuiler, een versterkte Vlissingse Orkest vereniging onder leiding van S.A. Höfelein- Bekker, met stadgenoot Simon van der Meer aan het orgel. In de bezettingsjaren die volgden viel wei nig meer te zingen, het culturele leven kwam praktisch stil te liggen. Rika over leed kort na de oorlog in Vlissingen en de Höfeleins zijn na de oorlog niet meer te traceren. Grote verdiensten hebben deze mensen gehad voor de ontwikkeling van het muziekleven in Vlissingen; alom actief, lesgevend en toonzettend. Ontstaan van de VOV De herpak was de vergadering op 17 juni 1946 in het Concertgebouw om te komen tot oprichting van de VOV, neutraal, en om grote werken met solisten koor en orkest in studie te nemen. Twee weken na de op richtingsvergadering hadden 41 dames en 9 heren zich als lid aangemeld. Het openluchtspel Ontworsteld van Wim Abeleven en zijn vrouw Wil Abeleven- Labberton, met De Ruyter als centraal fi guur in taferelen die de oorlog in Zeeland verbeeldden, werd in de zomer van 1946 Februari 1961 een naoorlogse versie van de Vlissingse Orkest Vereniging, repeterend met Jan Kuiler in Britannia voor het 25-jarig jubileum van vereniging, dirigent en concertmeester mevrouw Swart-de Winter. Wie kent er musici? (foto Gemeentearchief Vlissingen) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 12