tweemaal opgevoerd. Vierhonderd figuran ten speelden en tweehonderdvijftig koor- en orkestleden zongen en speelden onder leiding van Jan Kuiler. Voor het idee van de Bond van Buurtverenigingen 'Vlissingen en Oranje' en de Abelevens werden dui zenden zitplaatsen aangebracht tegen de oprit van de Coosje Buskenstraat. De krant schreef over een reusachtig amfitheater en een bezoekersaantal van meer dan 6000 op de eerste avond. Van dat spel zijn vast koorleden blijven plakken want het eer ste VOV-concert, Der Messias van Handel op 15 april 1947, telde honderd leden en vijftig donateurs. Het eerste concert in een propvolle Sint Jacobskerk was begroot op duizend gulden, inclusief solisten, acht man versterking en huur van de kerk. Kuiler had tevoren solisten gemasseerd richting bil lijke honoraria. Ravelli liet zijn vriend Kuiler niet zitten, hij was er bij de eerste twee uit voeringen. Hij zou er nog een keer zijn, in 1958 en bloemen sturen bij het laatste con cert van Kuiler in 1967. De 'uit de oorlogsslaap herrezen' vereniging werd welwillend besproken. De VC en de MC waren 'opgegaan' in de PZC en tot heel lang werden alle uitvoeringen van de VOV kundig en uitvoerig besproken in de krant, aanvankelijk jarenlang door G.A. de Kok, de latere hoofdredacteur, die Kuiler voor vol aanzag. Men kwam elkaar al gauw te gen, ook in het overzichtelijke naoorlogse Vlissingen. Maar wie kan mij toch vertellen wie in de Vlissingsche Courant van 1928 1940 recenseerde en ondertekende met 'O'? Het Zeeuwsch Dagblad, de vernieuwde provinciaal-christelijk pers van 1944-1962 zonder zondagsport en wereldlijke cultuur, mopperde na het eerste concert dat de Sint Jacobskerk zich niet leent voor dergelijke uitvoeringen. Bezwaren van akoestische aard terwijl met planken dichtgetimmerde ramen, juist achter koor en orkest niet de juiste entourage vormen. Sint Jacobskerk, 25 maart 1952 generale repetitie Matthaus Passion VOV o.l.v Jan Kuiler met eigen jongenskoor. Tussen de 'orgelgordijntjes' bij het Van Dam-orgel: stadsorganist/beiaardier Piet Broerse. Juli 2016

Den Spiegel | 2016 | | pagina 13