stad, Kuiler selecteerde er tweeënzeventig, volgens de PZC. Zij kregen als dank van de VOV een prettige middag in Concordia in de Palingstraat aangeboden. 'Er komt heel veel, waarom jullie zo moeten lachen, dat je in geen weken meer lachen kan. Goochelaar, poppenkast, non-stop orga nist, zang enz...en een kleine wedstijd in zingen voor jongens van het Jongenskoor', zegt het gestencilde intekenformulier voor de prettige middag. Ideeën voor een jongenskoor doen nu weer opgeld onder andere door de laatste ervaring met restanten van de Zeeuwse Koorschool. Invaldirigent Johan Sonneveld, op de dag van het concert in 2013 ermee geconfronteerd, zette de jongens strak aan zijn rechterzijde, maar beweerde dat er geen geluid uit kwam. Hij keek vervolgens gedwongen maar een andere kant op en haalde alles uit ons koor en orkest. Eerder werkte de VOV met jongens uit Breda of Antwerpen die meer dan gemakkelijk over het koor heen kwamen. Ooggetuigen worden zeldzaam, maar VOV- koorlid Alice d'Huy-den Engelsen noteer de over de Kuilers: 'Het echtpaar Kuiler woonde redelijk riant aan de Korte Delft in Middelburg. In één van de kamers stond een enorme vleugel, waaronder altijd twee onfris ruikende boxers lagen te snuiven en te snotteren. Mw. Kuiler-Puijpe, klein cor pulent van gestalte, nam plaats achter de vleugel en begon met toonladders en in zingoefeningen. In 1959 werden mijn vrien dinnetje en ik gevraagd bij het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van Jan Kuiler als 'engelen' te zingen op hun kerstconcert in de Nieuwe Kerk. Dat moest vanaf het grote orgel bij organist Jan Rijn. Het stuk werd door mw. Kuiler ingestudeerd, onder supervisie van haar man.' De PZC (28-12 1959) noemt in de recensie inderdaad de twee jeugdige sopranen die met begelei ding van het koor een ontroerend moment opleverden. 'Ondanks de hondenlucht was het verder gezellig', vervolgde Alice, 'wij kregen meestal een kopje thee met iets lekkers erbij en zij vertelde honderduit over muziek en componisten, tenminste als me neer niet thuis was, want dan was het al leen maar les. Hij was nogal kort door de bocht. Tot mijn 15e was ik bij haar op les, daarna hebben wij als gezin Middelburg verlaten. Echter ik ben nog een keer te gen Pasen samen met mijn vijf jaar oudere broer op de fiets naar Vlissingen gegaan om de Johannes-Passion bij te wonen, ik vermoed omstreeks 1960. Dat was een uitvoering van de VOV onder leiding van Jan Kuiler in de toen nog Spartaanse Sint Jacobskerk met steile kerkbanken, maar ik weet dat ik enorm heb genoten en er niet over uit gepraat raakte. Die herinneringen zijn me zeer dierbaar.' De uitvoering van de Johannes in 1960 werd door G.A. de Kok gerecenseerd als een der beste concerten door de VOV gegeven. Herinneringen heb ik aan de oude RHBS, hoek Paul Kruger-/Brouwenaarstraat, waar in de jaren zestig op warme zomeravon den met openstaande ramen onder Kuiler of Manneke werd gerepeteerd en waarbij ik fietsend de zang tot ver op de 'Gobi' bleef horen. Op mijn netvlies ook nog het beeld vanaf de harde banken, 'all's set', orkest ge stemd, dirigent, solisten gekapt en gebei teld om op te kunnen komen, publiek on rustig schuifelend, en dan, twee minuten voor aanvang, de dienstauto van de Com missaris der Koningin die voorgleed en spoedig daarna voorzitter Van Nassau voor het echtpaar uit optrekkend, de gehele lengte van het middenpad der OLV kerk benuttend, om vooraan neer te strijken. Op de website kunt u, met dank aan oud voorzitter Burger, alle gegeven VOV-con- certen terugvinden. Dirigenten Jan Kuiler nam afscheid van de VOV in 1967, hij was al ruim in de zeventig.11 De grote verdiensten van Kuiler sluiten naad loos aan bij de tijd dat Messiah van Handel in het Duits werd gezongen en grote ora toria en passionen gecoupeerd werden Juli 2016 13

Den Spiegel | 2016 | | pagina 15