uitgeoefend door de in de Scheepsraad en Brede raad zittende officieren die onder het gezag en uit naam van de Staten-Generaal en de VOC handelden. Regels en plich ten stonden in de artikelbrief opgesteld en aan de hand daarvan werd gevonnist. Het waren echter vooral de overtredingen ten aanzien van de artikelbrief die mensen zwaar werden aangerekend omdat ze de moraal ondermijnden. Voor het plegen van messentrekkerij werden lijfstraffen geëist. Normaliter werd een messentrekker die zijn slachtoffer had verwond gestraft door hem met een mes door zijn hand aan de mast vast te nagelen. Hij kon zich alleen bevrij den door het mes zelf door zijn eigen hand te trekken om los te komen. Bij dit soort straffen werden het misdrijf en de straf op symbolische wijze aan de toeschouwers kenbaar gemaakt en verbonden. Ging het om halsmisdrijven en was men in de nabij heid van een haven dan werd de verdachte aan wal gebracht en daar voor de rechter gebracht, doorgaans de gouverneur, en dat gebeurde in het geval van Gijbels. Bij Kaap de Goede Hoop waren alle functies zoals wetgeving, uitvoerende macht en rechtspraak in de handen van de Politieke Raad gelegd. De gouverneur was daarvan voorzitter en die werd bijgestaan door een militaire sergeant; een secretaris en een boekhouder zaten eveneens in de raad. Zaken aangaande opvarenden werden altijd in samenspraak tussen de Politieke Raad en de Brede raad van de vloot opgelost. In de periode dat Gijbels aan de Kaap ver bleef was Simon van der Stel commandeur (1679-1699) en vanaf 1691 gouverneur. Deze gouverneur was tevens de man die de wijnbouw aan de Kaapkolonie initieerde. Gijbels heeft waarschijnlijk vast gezeten in het stenen kasteel de Goede Hoop, dat nog steeds bestaat en in 1666 gebouwd werd om het originele houten fort van Riebeeck uit 1652 te vervangen. Op zoek naar de Zeeuwse wortels van Gijbels blijkt er weinig informatie beschik baar. Aldert Gijbels komt namelijk niet in de VOC-administratie voor. Dat is op zich niet vreemd, hij bevond zich immers als verstekeling aan boord van de Berg Sina en heeft wellicht nooit op een monsterrol ge staan. In 1683 komt in de administratie van het Arm-, Gast- en Weeshuis van Vlissingen wel de wees Allaert Gijbels voor die dat jaar op een VOC schip vertrok. Het was gebrui kelijk dat wezen, zodra ze de juiste leeftijd hadden, bij de VOC in dienst werden geno men. Of het hier Aldert betreft of een ou dere broer of neef weten we niet. Dezelfde Allaert komt in de VOC administratie voor. Hij monsterde op 18 januari 1683 aan op het schip de Hollandse Tuin van de Kamer Zeeland, waarmee hij op 31 okto ber van datzelfde jaar in Batavia arriveerde. Als begunstigde stond de Weesschool te Vlissingen in de boeken. Opmerkelijker is echter dat het schip Berg Sina niet in de administratie voorkomt. Hoewel particu liere schepen wel voorkwamen op de west kust van Afrika, waren dit er op de Kaap toch zeker alleen van de VOC. Als Allaert en Aldert dezelfde zijn moet hij in 1683 wel erg jong zijn geweest, immers in 1690 werd Aldert als konstabelsjongen aangesteld. Hij was dus nog steeds niet volwassen. Dit was een typische functie voor lenige jongens die in alle hoeken en gaten van het schip konden komen. Waarom zou hij overigens ook als verstekeling meegaan als hij al eens in dienst van de VOC was geweest? Of we hier dus met dezelfde persoon te maken hebben is twijfelachtig omdat meer bijzon derheden over de herkomst van de familie van Aldert Gijbels niet te vinden zijn. Wel bekend is het vonnis dat bij afwezigheid van Van der Stel door loco-fiscaal Cornelis Johannnes Simons op 19 april 1691 op het Kasteel van Kaap de Goede Hoop over Gijbels werd uitgesproken. Dat was bijna vier maanden nadat Gijbels zijn misdaad had begaan. Drie personen hadden onder ede verklaard hoe Gijbels zijn mes had ge trokken en Pieterse had gestoken. Zelf had hij zijn daad vrijwillig bekend. Gijbels werd ervan beschuldigd Pieterse 'quadaerdelijck en met een boos opset van 't leven ter dood te brengen.' Poging tot moord dus. De eis van de Raad van Justitie gehoord hebbende kwam loco-fiscaal Simons tot de volgende Juli 2016 17

Den Spiegel | 2016 | | pagina 19