Twee indrukwekkende pronkstukken De hoge pronkfactor was in de zeven tiende eeuw zo'n beetje van levensbelang. "Toon je rijkdom op overdreven wijze. Dat levert status op en dan openen de deuren zich vanzelf", zo lijkt de gedachtegang te zijn geweest in die tijd. Je ziet dat onder meer terug als je voor het Huis Bartolotti in Amsterdam staat en het wordt duide lijk als je de prent van Hof Swanenburg bij Vlissingen bestudeert. (zie illustraties) Het indrukwekkende Huis Bartolotti werd rond 1618 gebouwd in Hollandse renais sancestijl. Het pand werd gerealiseerd in een bocht van de Herengracht op een dubbel perceel, waardoor er een huis ont stond met twee 'knikken'. Het ontwerp werd vaak toegeschreven aan de beroem de architect Hendrick de Keyser, maar daaraan wordt nog steeds getwijfeld. In 1689 werd het enorme pand gesplitst waardoor er twee woonhuizen ontstonden. Beide gingen vanaf dat jaar in de ver huur. Tot 1717 zou het geheel in het bezit blijven van de familie Bartolotti van den Heuvel. Tegenwoordig houdt de Vereniging Hen- drick de Keyser kantoor in het gehele, oorspronkelijke pand aan de Herengracht 170-172. Hof Swanenburg werd rond 1630 door Apoll onius Ingels opgericht en bleef tot april 1727 in het bezit van zijn nazaten. Tussen 1727 en 1730 werd de buiten plaats afgebroken. Swanenburg wordt op een prent afge beeld in Mattheus Smallegange's Nieuwe Cronyck van Zeeland (1696). De teke ning geeft een geïdealiseerd beeld van de werkelijkheid, waardoor Swanenburg om vangrijker lijkt dan het eigenlijk was. Toch moet deze buitenplaats één van de groot ste op Walcheren zijn geweest. Dat sugge reren de gebroeders Hattinga althans. De cartografen noteerden op hun kaart van Walcheren uit circa 1750 ''t geslegte Slot Swanenburg'. Dat duidt op een landgoed van kasteelachtige allure. Hoewel de familie Ingels ook een huis in de stad Vlissingen bezat, viel dit pand in vele opzichten niet te vergelijken met het beroemde Huis Bartolotti in Amsterdam. Er is echter wel iets bijzonders over het Vlissingse pand te melden. In maart 1625 bracht de beroemde rechtsgeleer de en schrijver Hugo de Groot, samen met zijn favoriete zwager Nicolaes van Reigersberg, een bezoek aan dit huis, dat toen in bezit was van de vader van Jasper Ingels. Het bewuste pand vormt tegenwoordig een onderdeel van het Gemeentearchief Vlissingen, dat in de Hellebardierstraat is gelegen. Hof Swanenburg. Een in drukwekkende buitenplaats, destijds net buiten Vlissingen gelegen. Tussen 1727 en 1730 werd Swanenburg ge sloopt. (prent uit: Mattheus Smallegange, Nieuwe Cronyck van Zeeland, Middelburg 1696, p. 672) 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 24