Verhalen van het Bellamypark Dick Broers Op 6 november 2015 is door wethouder Sem Stroosnijder het eerste Vlissingse bordje in gebruik genomen waarmee via een QR-code informatie wordt ontvangen op smartphones bij historische plaatsen in Zeeland. Ze worden Zeeuwse Ankers genoemd. Het is een initiatief van het SCEZ om door middel van verhalen landschap en historie met elkaar te verbinden. De bijeenkomst vond plaats in stadscafé de Dighter, het geboortehuis van Jacobus Bellamy en enkele 'bewoners' van het Bellamypark ver telden bij die gelegenheid over hun belevenis sen achter één van de gevels. Als voormalig collectiebeheerder van het Stedelijk Museum Vlissingen was ook ik uitgenodigd om mijn ver haal te vertellen en hieronder een bewerking daarvan. Cultuur en historie samen Vanaf 1 januari 2016 werken de Cultuur- werf en het Zeeuws maritiem muZEEum samen onder één dak. Zijn wij, als vrien den van het muZEEum, dan ook ineens vrienden van de hedendaagse kunst? Dat lijkt vanzelfsprekend, maar samenwerking tussen hoeders van de historie en die van vernieuwers in de kunst was jarenlang on bespreekbaar. De oorzaak daarvan ligt in een besluit van het toenmalige college van B&W in 1981 met betrekking tot verbre ding van de mogelijkheden voor exposities van hedendaagse kunst, ten kostte van die van historische voorwerpen. Althans, zo werd het destijds ervaren. Nu sluiten de rij en zich en bijzonder is dat Jacobus Bellamy daarin de rode draad was. Historische collectie Het muZEEum, geopend in 2002, toont onder andere de gemeentelijke historische collectie. Die collectie was tot 2000 te zien in het Stedelijk Museum Vlissingen dat sinds 1926 was gevestigd in het voorma lige woonhuis van de familie Van der Os. Vader Van der Os was rijk geworden door de innovatie aan- en verkoop van brand spuiten en had daardoor de bouw van het grote stijlvolle pand aan de Bierkade, nu Bellamypark, kunnen bekostigen. Dat die historische collectie sinds 1890 permanent getoond kan worden, is mede te danken aan zoon Willem. Nadat die zich een jaar eerder had opgewonden over het besluit van het gemeentebestuur om het gildezilver te verkopen, zodat met de op brengst daarvan de schuldenlast van de stad enigszins kon worden verlicht, is het Het Stedelijk Museum aan het Bellamypark ca. 1920. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 26