besluit om ook andere oudheidkundige spullen te verkopen aan het museum in Middelburg weer ingetrokken. En daar door kon in 1890 in het stadhuis aan de Houtkade de Oudheidskamer worden ge opend. Willem van der Os, kandidaat rech tenstudent en zeer belezen, heeft niet lang genoten van zijn succes. Hij overleed in hetzelfde jaar dat de opening plaatsvond. Ondanks zijn jonge leeftijd liet hij een enor me bibliotheek na aan het oud-archief van de gemeente, waarin onder adere het bijna complete oeuvre van Jacobus Belllamy. En een bijzonder toeval is dat beide mannen niet ouder dan 26 jaar zijn geworden. Bellamypark Nadat ook de ouders van Willem van der Os waren overleden, is het woonhuis aan het Bellamypark door de nabestaanden geschonken aan de gemeente Vlissingen met als opdracht: het vestigen van een mu seum. Dit kwam als een geschenk uit de hemel. De oudheidkundige collectie was enkele jaren daarvoor vanuit het stadhuis verhuisd naar de oude Bomvrije toren aan de Boulevard, maar dat gebouw verkeerde in zeer slechte staat. In het nieuwe onder komen kwam de collectie veel beter tot zijn recht en daar werd ook het oud-archief ondergebracht. Op de bovenste verdieping woonde de huismeester. Of beter gezegd op de bovenste verdieping waren de woonka mer, de slaapkamer en een wc. De keuken was drie verdiepingen lager in de kelder en werd overdag gedeeld met het personeel en de vrijwilligers voor koffie en lunch. Begin jaren zeventig kocht de gemeente het belendende pandje op nummer 21 en op de begane grond werd een doorgang gemaakt. De conciërge en zijn gezin ver huisde van nr. 19 naar 21. Hun woonsitu atie verbeterde daardoor aanzienlijk, maar voor de kinderen was het een aderlating: zij speelden op de zolder van 19 tussen de opgeslagen schilderijen, scheepsmodellen en andere rariteiten en hadden daartussen een modeltreinbaan aangelegd. Later ver huisde ook het oud-archief en de vrijgeko men ruimten werden ingericht met de his- torische collectie, waardoor de benedenzaal geschikt kon worden gemaakt voor wissel tentoonstellingen. In 1977 werd daar door Burgemeester Westerhout de eerste ten toonstelling geopend met de woorden: 'een waardevolle aanwinst voor het museum". Bellamy 19 Toen eind zeventiger jaren de sectie Beel dende Kunst van de Culturele Raad na een zwervend bestaan door de stad, een permanente plek voor exposities zocht, viel het oog op die mooie, grote, hoge en lichte maar smalle expositieruimte. Het gemeentebestuur kon zich daarin wel vin den en besloot dat het museum tijdens de wintermaanden die zaal daarvoor beschik baar moest stellen. De expositieruimte werd dan tijdelijk omgedoopt tot Bellamy 19, vernoemd naar de naamgever van het park, Jacobus Bellamy. In 1981 werd de eerste expositie met abstracte kunst van Piet Killaars geopend door wethouder Daan Bruinooge. Hij sprak in zijn openingsrede van een tussenperiode omdat het streven Bellamypark 30, het geboortehuis van Jacobus Bellamy met gevelsteen, 1979. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Juli 2016 25

Den Spiegel | 2016 | | pagina 27