Van een jubileum, een verbanning en een huwelijk terug naar het Bellamypark Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze aflevering van Den Spiegel begint met een jubileum: De Vlissingse Oratorium Vereniging, 70 jaar en ouder? Henk Feij, vanaf 1988 zanger in dit koor, 'buitenom de popmuziek had ik zin in iets nieuws', neemt ons mee op een reis door een over zichtelijke samenleving die zoals hij zelf zegt opborrelt uit de Vlissingsche Courant. De schrijver zoekt hier naar wat er waar is van geruchten dat er voor de oorlog al een gemengde zangvereniging was, waar de VOV op verder ging. Het artikel vertelt uit gebreid de geschiedenis van de Vlissingse Oratorium Vereniging en geeft vooral een beeld van een tijd die nog niet zo ver achter ons ligt. Johan Francke vertelt in Verbannen naar Robbeneiland hoe ruim voordat Nelson Mandela naar de gevangenis op Robben eiland werd verbannen al een Vlissinger naar deze strafkolonie voor de kust van Kaapstad werd gebracht. Hoe dit de jonge Aldert Gijbels zo overkwam, leest u in dit boeiend geschreven, spannende verhaal. In Een Vlissings-Amsterdams huwelijk in 1672 kiest Jaco Simons voor een andere manier van vertellen dan we van hem ge wend zijn. Hij laat zijn hoofdpersonen, Jasper Ingels en Maria Christina zelf aan het woord. Zo luisteren we als lezer wat bei de echtelieden te vertellen hebben over hun leven. Het artikel is een vervolg op de eer dere publicatie in Den Spiegel over raads heer Apollonius Ingels en Maria Schot, 2013 nummer 3. Dick Broers vervolgens gunt ons in Ver halen van het Bellamypark een kijkje in het vroegere Stedelijk Museum Vlissingen dat gevestigd was in het voormalige woonhuis van de familie Van der Os aan Bellamypark 19. Dat een historische collectie en heden daagse kunstuitingen niet altijd soepel een verbintenis aangaan, wordt in dit verhaal uit de doeken gedaan. Ron van Maanen vestigt in Archiefnieuws de aandacht op een uniek boek, geschre ven door Bruno Joannes Tideman. Het gaat om een standaardwerk op het gebied van de Nederl andse scheepsbouw dat bij het grote publiek niet of nauwelijks bekend is. Het gemeentearchief heeft dit boek nu digitaal bereikbaar gemaakt. In muZEEumnieuws van Karen Kroese aan dacht voor een bijzondere tentoonstelling Zayt Gezunt, portretten van Joodse emi granten, door Eugeen van Mieghem (1875 1930). Deze tentoonstelling was eerder te bezoeken in Boedapest en Praag. Dankzij de samenwerking met Antwerpen is deze expositie nu ook in het Zeeuws maritiem muZEEum te zien. De tentoonstelling geeft een ontroerend beeld van de Joodse emi granten die vanuit Antwerpen vertrokken, veelal met de Red Star Line. Zayt Gezunt is Jiddisch voor vaarwel, het ga je goed. Tot en met 2 oktober 2016 kunt u deze exposi tie bekijken. Dan tot slot, op onze eerste pagina heeft u kunnen zien dat er wijzigingen zijn in het bestuur van de Vrienden. Tijdens de alge mene ledenvergadering op 18 mei waren enkele leden aftredend. De voorzitter is herkozen en een nieuw lid van het bestuur is Leida Goldschmitz. Tineke Feij heeft na vele jaren op voortreffelijke wijze het secre tariaat te hebben gevoerd afscheid geno men van het bestuur. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 4