men Sint Jacobskerk viel daarom af. Maar er was al wel geschiedenis met die kerk. Wat te denken van de VOV-uitvoering van Brahms' Ein Deutsches Requiem op 18 november 1952? De Sint Jacob werd gerestaureerd en daarom stonden deu ren noodgedwongen open. De koster had gewaarschuwd dat het 'wel twee weken duurt voor de kerk op temperatuur is'. In de verenigingsanalen las ik over mensen die vanwege de koude het concert voor tijdig verlieten: 'door plotseling ingetreden winterkou was de kerk een ijskelder gelijk'. Het jaarverslag van 1952/53 illustreert dat strijkers en blazers het zwaar hadden: 'tij dens gedeelten die ze niet speelden pro beerden ze met van publiek geleende wan ten en handschoenen weer leven in hun ijskoude vingers te krijgen'. Barre tijden en de stormramp van 1953, waarbij de zoute zee ook de kerk binnen stroomde, kwam er nog aan! Door die schade, de kou en de kapotte verwarming, werd de Matthaus-Passion voor de lijdens- tijd, pas na de Pasen uitgevoerd. Door Zuid-Beveland reden na de ramp geen trei nen en grote muziekinstrumenten moch ten niet mee met de noodbus. Voorzitter Veldhuis charterde toen zelf een bus voor een rit Krabbendijke-Goes voor de van bui ten Zeeland ingevlogen musici ter verster king van de Vlissingse Orkestvereniging. Zo, hup! Voor de Matthaus-bezoekers uit Zeeuws-Vlaanderen was na de uitvoering een extra pont naar Breskens geregeld. Laatste afvaart 23.20 uur. Van onder de bestuurstafel Sinds ik in 1991 in het bestuur werd ge vraagd, dook ik soms in de geschiedenis van het koor, spitte de in inkt geschreven notulenboeken door en herkende na de eerste verslagen van onze ijverige en be kwame secretaresse mevrouw H. Bakker Markus, die Vlissingen ging verlaten, onmiddellijk het handschrift van mijn oud onderwijzer G.M. Prins (1918-1986). Prins voerde vanaf 1955 tot zijn onverwachte overlijden onvermoeibaar het secretariaat van de vereniging aan. Gemeentearchivaris N.J. Veldhuis (1917-1999) was secreta ris van het eerste uur, maar tekende van 1950 tot 1980 als voorzitter. Hij betekende, met Prins, door het aanwezig zijn in tal van overlegstructuren opmerkelijk veel voor cultureel Vlissingen na WOII. Toen ik binnenkwam was G. Burger secre taris en later voorzitter; hij kreeg in 1986 onvoorzien de erfenis van Prins op zijn bord. Gemeentesecretaris drs. J.M.A. van Nassau was, na Veldhuis en 'tussenpaus' B. Paul, van september 1983 tot 1996 voorzitter. Daarna Burger dus, met Cobie Kempe-De Feijter op het secretariaat. Bur ger verdiende en kreeg het gemeentelijke Zilveren Flesje en een ridderorde voor zijn verdiensten. Sinds 2014 heeft de jarige VOV een bewind met voorzitter Els Pleijte en secretaris Martin Ruppert en staat alles en iedereen op www.vlissingse-oratorium- vereniging.nl. Sinds 1998 worden concer ten opnieuw gegeven in de van alle gemak ken voorziene Sint Jacobskerk. De contributie kon omstreeks 1990 ook nog in contanten worden betaald bij Me vrouw De Bert die, licht gebogen, onver schrokken voort benend, trouw kasboeken en antieke geldblikjes meesleepte voor de 12,50 contributie per maand. Zo'n mevrouw De Bert, ik stel haar hierbij als voorbeeld voor de vele andere bestuursle den die, schijnbaar onzichtbaar, jarenlang voor de vereniging in touw waren, want het zou honderd namen en meer opleve ren. Ik begrijp dat ik nu velen tekort doe. Mevrouw De Bert werd lid in 1953 en be moeide zich vanaf 1957 met de pennin gen tot 1983 als respectievelijk tweede, eerste en weer tweede penningmeester, maar daarna maande ze zo nodig de leden en inde in contanten. In 1989 kreeg ze de gouden speld van Zangersbond KBZON. Al die vrijwilligers actief binnen zo'n zangver eniging, dat is echt geweldig! Nog even: bij het 40-jarig jubileum van de eerste dirigent, in 1958, overnachtte de pas doorgebroken Elly Ameling na het concert bij Mevrouw De Bert en dat kan weer niet iedereen in 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 6