Vlissingen zeggen. Nou ja, tal van solisten sliepen, toen verbindingen nog ingewikkel der lagen, bij koorleden. Zeventig jaar en ouder Nu bestaat de VOV zeventig jaar, maar geruchten dat er voor de oorlog al een ge mengde zangvereniging was, waar de VOV op verder ging,1 kan geen koorlid van nu uit eigen ervaring bevestigen. Een goeie aanleiding om in de Krantenbank Zeeland te speuren naar ons vooroorlogs verleden. Overigens schetst het aprilnummer van Het leven in Vlissingen, verschijnend sinds fe bruari een mooi decor met foto's voor dit artikel. Het is genieten, die overzichtelijke samen leving die opborrelt uit de Vlissingsche Courant (VC). Vlissingen, in opperste staat van verzuiling. Ieder had een clubje en de VC zat er bovenop en schreef zinvol over de uitvoeringen gegeven door verenigin gen van toen. Men had en nam honderd jaar geleden ook de tijd voor geschreven informatie, vooral voor de radio midden jaren twintig terrein won en de wereld in de huiskamers bracht. Er was een publiek dat klaar stond om aangeraakt te worden door de kunsten. Concerten, aangekon digd, soms toegelicht door de muziekver- slaggever, met hier en daar besmuikt een opwekking om te gaan luisteren, en uitvoe rig, breedvoerig eigenlijk, gerecenseerd èn gelezen. Men was eerlijk en kundig, ob- èn subjectief en begreep dat je de lezer die tijd had, niet moest kwijtspelen. Oprichting VOV De Vlissingsche Oratorium Vereeniging werd opgericht op 17 juni 1946 na een oproep in de PZC van musicus Jan Kuiler (1893-1976) en pianiste Mej. Annie Meijer (1910-1989) en gaf op 15 april 1947 haar eerste concert. Een sleutelrol was er voor musicus Jan Kuiler. Hij had al een grote staat van dienst toen hij zich in de jaren twintig opnieuw vestigde in zijn ge boorteplaats Middelburg. Hij had piano, viool, compositie en analyse gestudeerd in Amsterdam, kwam thuis bij Willem Mengelberg, ontmoette er Edvard Grieg (hij kreeg twee kandelaars van de weduwe van Grieg voor zijn conservatoriumexamen2 en had al in binnen- en buitenland getoerd. Sinds 1912, hij was nog geen twintig, was dat met het Holland Trio (viool, piano, cel lo) geweest, werkelijk een topclubje dat tot in Berlijn furore maakte, maar hij was ook pianist van zangeres Corry Nera, artiesten naam van de sopraan Corrie Nagtegaal uit Amsterdam en opgeleid in Berlijn. De toe komst lachte maar familieomstandigheden dwongen Kuiler tot thuiskeer. Corry Nera, eigenlijk genaair.tlCorry Nachti- gaal (leerlinge van Mevr. Pajeka le leerlijn), geeft Dinsdag 11 dezer in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een liederenavond met een zeer interessant pro gramma. Mej, Eva Westenberg, onder wier leiding zij ook tijdens haar studietijd te Der- lijn stond, heeft geheel voor haar opvoeding gezorgd. Zooals men weet trad Mej. Nachii- gaal, die uit een welbekend tooneelgeslacht is gesproten, als kind in de Kleine Lord op en vervulde zij meermalen een page-rol bij de Wagner-vereeniging. Zangeres Corry Nera (1896-ca.1980?) (Corry Nagtegaal), een jonge Jan Kuiler begeleidde haar op internationale podia. Foto tijdschrift De Prins, 8-4-1911 (collectie auteur) Vlissingen kende net als elders verschil lende zangkoren. De Christelijke Zang vereniging Looft den Heer (LDH) opge richt in 1873 (her en der wordt 1893 als oprichtingsjaar genoemd) was de oudste Juli 2016 5

Den Spiegel | 2016 | | pagina 7