Hij was de zoon van (Carl) Johann Cleuver (1852-1921), de Duitser die studeerde in Keulen en sinds 1879 onder andere dirigent was van de Middelburgse zangvereniging en het muziekleven in de Zeeuwse hoofd stad tot grote bloei bracht tot hij ziek werd en tamelijk snel overleed. De ambitieuze Hans Cleuver, ook in Keulen onderricht, voelde voor een nieuwe VGZV en riep heren op zich bij de dames te melden. In het na jaar van 1920 ging Cleuver van start met, nu voor het eerst ook zo genoemd, de Vlis- singsche Gemengde Zangvereniging. Bij Mevrouw Van Ockenburg (later als erelid van de VOV te vinden), Groenewoud 38, konden overigens meer heren zich mel den. Er was een gedroomde herstart ge maakt op 15 april 1921, plaats van han deling: een vol Concertgebouw, op het programma: Ostermorgen van Sigismund von Neukomm en Mirjams Siegessang van Schubert, met pianobegeleiding, dat wel. In 1922 was er een tweede concert voor de bijna volle zaal van het Concertgebouw op een dinsdag in februari. Er was gekozen voor kleinere werken. Geopend werd met een compositie van Cleuvers overleden va der: An die Hoffnung, een eerbetoon, dat spreekt. Aan de piano Hans' vrouw, Annie Cleuver-Long. Iets meer bassen was be ter geweest, men mist eenigen grond, zei de krant, maar allez: het stond! De eer der vermelde Erlkönigs Tochter kwam ook weer langs. Enfin, de Vlissingse bas A.E. Dudok van Heel zong en de alt mevrouw E.A. Kuiler-Nonhebel (1897-1990), sinds 1919 getrouwd met Jan Kuiler, was verruk kelijk, schreef de krant! Walchers succes voor De Kuilers Kuiler en zijn toenmalige vrouw Liesbeth leidden vanaf 1922, tot hun scheiding in 1927, de Zangschool der Gemengde Zang vereniging en gaven leerling-uitvoeringen in het Concertgebouw. Zij hadden een bloeiende lespraktijk in zang- en klavier- onderricht, ook in Middelburg waar vader W.K. Kuiler veertig jaar de zangschool leidde. De jonge Kuilers speelden met veel inzet en muzikaliteit in grote en kleine sa menstellingen, maakten goed gebruik van hun (inter)nationale contacten en wortel den diep en breed in het Walcherse muziek leven. In 1922 rept de MC over een Deutsche Mannergesangverein in Middelburg onder leiding van Jan Kuiler, bestaande uit perso nen verbonden aan het vliegkamp te Veere. En zo komen er dirigeerklussen richting Kuiler. Lange tijd sprak men overigens van directeur en niet van dirigent. Het lag voor de hand dat Jan Kuiler, pia nist bij de zangschool van de gemengde, in januari 1923 de uitvoering van de VGZV onder leiding van Hans Cleuver, aan de piano begeleidde: Psalm 42 van Felix Mendelssohn en Schön Ellen van Max Bruch. De uitvoering leverde een kolom- vullende, lovende, recensie op in de VC en dat lovende gold niet in de laatste plaats Kuiler: van het begin tot het einde bleef zijn werk kunst. In Groningen speelt Kuiler even later het le pianoconcert van Franz Liszt, met de Groninger Orkestvereniging. Een rasartiest met een respectabele techniek en bravoure, schrijft de Provinciale Groninger Courant. Al gauw brengt de VGZV, met Kuiler binnen haar gelederen, de topsolisten Jo Vincent Middelburg, Jan Kuiler thuis aan de vleugel ca. 1963. Aan de muur Alphons Diepenbrock door Jan Toorop - foto archief PZC. Juli 2016 7

Den Spiegel | 2016 | | pagina 9