Zoals eerder genoemd heeft de beer een lengte van 30 meter. De galerij die door de beer heen loopt is 1,5 meter breed (D) en 2 meter hoog (E). Aan de grachtzijde zijn schietgaten (F) aangebracht met als doel de vijand te beschieten als deze de gracht wil oversteken. De schietgaten lig gen op een onderlinge afstand van 60 cm en zijn aan de binnenzijde 40 cm en aan de grachtkant zo'n 10 cm breed. De beer is in zijn geheel gemetseld. De bakstenen die zijn gebruikt, zijn voor die tijd algemeen toegepaste stenen (Rode Hollandse bakstenen). Ook de mortel is te classificeren als standaard. De onderzijde van de muurbekleding is voorzien van natuursteen. Deze begint aan de voet van de beer en eindigt op de hoog te die het water zal bereiken bij hoogwater. De totale hoogte van de beer bedraagt 8 meter en is opgebouwd uit 3 delen: 1. De fundering (C) is 2 meter hoog en 6 meter breed. 2. Het tweede deel (B) verloopt onder een hoek van 5 graden en heeft een hoogte van om en nabij de 3,65 meter. 3. Het laatste deel (A) loopt onder een hoek van 45 graden en heeft een hoogte van 2,35 meter. Op de overgangen van de verschillende de len zijn er natuurstenen hoekprofielen (G) aangebracht. Deze hebben een breedte van 0,50 cm. Na 1814 Na het vertrek van de Fransen blijft Vlis- singen als vesting gehandhaafd. Om de vesting in staat van paraatheid te houden is er met regelmaat een inspectie door de Nederl andse Genie. Hieruit volgen weer aanbevelingen wat er moet gebeuren om de vesting aan te passen aan nieuwe tijden. De verslagen werpen wel een goed licht op wat er door de Fransen is uitgevoerd. Zo volgt er in 1831 een beschrijving van de vesting. Hieruit blijkt dat al het boven staande ook daadwerkelijk is uitgevoerd. Opvallend is wel dat er al snel verval op treedt. Blijkbaar wordt er geen echt onder houd gepleegd aan de bestaande werken. De vestingwerken met het mijnsysteem ra ken in steeds slechtere staat. In 1867 verliest Vlissingen zijn status als Vesting. Al snel begint men met het afbre ken van de resterende verdedigingswallen en bijbehorende verdedigingswerken. Een van de weinige werken die zijn overge bleven is de Oostbeer. De Oostbeer heeft een restauratie ondergaan, die in 2016 wordt afgerond. Over de auteur: EDWIN TILROE, geboren in Vlissingen. Optiekondernemer in de binnenstad van Vlissingen. Geïnteres seerd in de lokale geschiedenis. Publi ceert regelmatig artikelen op zijn blog: flessinghe.nl. Bronnen en gebruikte afbeeldingen: 1. Kaart materiaal 1809: The National Archives, WO 78/1038. 2. Situatietekeningen eigen collectie. Tekeningen zijn gebaseerd op GAV, toegang 414, inv. 1308. 3. GAV, bibliotheek nummer 3037, Archief memoriën der Genie (O.M.M.) 4. GAV, bibliotheek nummer 3038, Archief memoriën der Genie (O.M.M.) 5. Uitsnede mijnsysteem: Nationaal Archief, Den Haag, Oorlog: Plans van Vestingen, nummer toe gang 4.OPV, inventarisnummer V66. 6. Victor Enthoven, Een haven te ver, Vantilt 2009, blz 24 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 10