Landingsmonument Jo de Ridder Half maart 1946 is captain M.C.S. Kennedy, medical officer, opnieuw in Vlissingen. Hij behoort tot de groep commando's die begin november 1944 voet aan wal zet bij Uncle Beach. Zijn komst naar Vlissingen is op verzoek van de officieren van het No. 4 Commando. Zij willen een bescheiden gedenkteken plaatsen ter nagedachtenis aan de gesneuvelde commando's. De Britse officieren hebben hiervoor al 150 Pond bijeengebracht. Het monument moet komen bij de Oranje molen, de plek waar de commando's op 1 november 1944 vóór zonsopkomst aan land gaan. Als Kennedy tijdens zijn bezoek hoort dat bij een aantal illegale werkers ook stem men zijn opgegaan een gedenkteken op te richten wil hij graag met hen samenwerken. Algauw dient de nieuw benoemde burge meester mr. B. Kolff een verzoek in bij de minister van Oorlog om een gedenkteken te mogen plaatsen. Het monument kan dan tevens dienen ter gedachtenis aan de omgekomen burgers tijdens de bevrijdings dagen. Op 7 mei 1946 is er bericht van het minis terie van Oorlog. "Er is geen enkel bezwaar tegen het oprich ten van een gedenkteken. Integendeel, van de zijde van de Kon. Landmacht wordt het initiatief ten zeerste op prijs gesteld". Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is wat kritischer. Het is hen niet duidelijk hoe de samenwerking tussen de Engelsen, de illegale werkers en de ge meente wordt uitgevoerd. Welke autoriteit geeft opdracht voor de oprichting van een gedenknaald? Op 1 november van dat jaar komt Kennedy opnieuw naar Vlissingen, nu samen met lt. col. R.W.P. Dawson. De volgende dag willen zij een circa 40 cm hoog miniatuur ontwerp bronzen beeldje van een Britse commando overhandigen, tezamen met een No. 4 commandovlag. Het 40 cm hoge bronzen miniatuur ontwerp, 1946. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto Dert) Die dag zou ook een detachement com mando's van de Stormschool Bloemendaal voor de officiële herdenking naar Vlissingen komen. Echter, in 1946 is er geen officiële herdenking. Wel worden op het gemeentehuis de com- mandovlag en het beeldje overhandigd. Dit gebeurt in aanwezigheid van de raadsleden, een aantal genodigden en vier Nederlandse commando's die ook bij de bevrijding van Vlissingen waren ingezet. Enkele dagen later gaat burgemeester Kolff op zoek naar een geschikte beeldhouwer. 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 14