Archiefparel over De Ruyter als een feniks uit verbrande boeken Arthur Scheijde Napoleon Bonaparte was in het decennium na het aantreden van de 19e eeuw van plan om met een gecombineerde Antwerpse en Vlissingse vloot naar Engeland te varen. De 'Petit' admiraal reeg veroverde gebieden als parels aan zijn keizerlijke ketting. Engeland voorzag deze dreiging en bombardeerde in 1809 het strategische Zeeuwse eiland in de zogenaamde 'Engelse Expeditie'. Zij landden aan de noordzijde van Walcheren en zetten Vlissingen vanaf de Westerschelde in lichterlaaie. Twee Vlissingse kerken, 65 woonhuizen en het stadhuis gingen in vlammen op en 250 huizen raakten zodanig zwaar beschadigd dat zij niet meer bewoonbaar waren. daag nog te raadplegen in het huidige ge meentearchief in de Hellebardierstraat. De Vlissingse stadsbestuurder Simon van der Swalme (1748-1827) bijvoorbeeld nam veel doop-, trouw- en begraafdata over uit de originele doopboeken voordat deze ver loren gingen. Mevrouw M.P. Lambrechtsen- Schorer noteerde in haar duplicaten zelfs de huwelijksgetuigen. Zonder haar notities zou deze specifieke informatie verloren zijn. Als de Vlissingse notariële archieven uit de zeventiende eeuw niet aan het vuur waren overgeleverd, zouden we veel meer weten over wat er zich precies in de Gouden Eeuw in Vlissingen heeft afgespeeld. Heel soms duikt er dan toch een nieuw, oud, onbekend document op waardoor we toch een kijkje kunnen nemen in die oude tijd. In het sierlijke stadhuis aan de Grote Markt Collectie De Ruyter huisde het gemeentearchief. Grote delen uit de rijke, historische collectie van de Eén van deze archiefparels ligt in het stad gingen op 15 augustus 1809 verlo- Nationaal Archief in Den Haag. Daar huist ren. Veel doopboeken, notariële archie- de collectie over Michiel Adriaensen (de) ven en gerechtelijke archieven verbrand- Ruyter onder toegangsnummer 1.10.72. den. Gelukkig waren sommige delen uit Dit is een verzameling van drie reeksen ar de doopboeken door verschillende men- chiefdozen die in verschillende eeuwen zijn sen overgeschreven in eigen overzichten. overgedragen aan het Nationaal Archief. Enkele van deze duplicaten vonden later Het eerste en grootste deel is uit 1896 hun weg terug naar het archief en zijn van- en bevat veel van Michiels journalen. Het Het Engelse bombardement van Vlissingen in 1809 (GAV, beeldbank, nr. 3444). Oktober 2016 17

Den Spiegel | 2016 | | pagina 19