Het voormalige stadhuis vlak na het bombardement in 1809, gezien vanuit de Weststraat kijkend naar de Grote Markt (GAV, beeldbank, nr. 906). tweede deel uit 1924 bevat adelsbrieven, testamenten en veel missiven (ambtsbrie ven). Het derde deel werd in 2012 door nazaat van de admiraal en voorzitter van 'Stichting Michiel de Ruyter' Frits de Ruyter de Wildt voor een symbolisch bedrag van 1 euro overgedragen. In dit derde deel zit ten veel brievenboeken, praalgrafdocumen- tatie en inboedels. In het laatste deel zit bijvoorbeeld de te naamstelling van het tot voor kort on bekende huis van Michiel in de huidige Molenstraat. Op de hoek van de bruine bakstenen flat met balkons aan het begin van het steegje bij het Politiebureau stond vroeger een woonhuis naast een pakhuis. Dit woonhuis kwam in 1646 op naam te staan van De Ruyter. Ook in het gemeente archief van Vlissingen is zijn bezit ervan te vinden in de Registers van Eigenaren. Dat Michiel niet alleen een pand in deze straat in bezit kreeg, maar van 1631 t/m 1646 in derdaad in de huidige Molenstraat woonde, blijkt uit de registraties van zijn eerste en tweede huwelijk. Het laatste archiefdeel van Collectie De Ruyter in Den Haag bevat ook een sum mier overzicht van de bezittingen van de Lampsins. De lijnbaan 'Lampsinsbane' waarin Michiel als jongen werkte, wordt hierin ook genoemd. Deze lijnbaan ofwel touwslagerij stond vroeger schuin door de huidige Machinefabriek heen. De archiefparel De genoemde archiefparel komt uit het oudste deel dat er al langer dan een eeuw ligt. Het betreft een extract uit een docu ment uit 1651 uit de in 1809 verbrande administratie van de weeskamer van Vlissingen. Als één van de ouders overleed, dan moest de overgebleven ouder eerst verantwoording afleggen bij de weeskamer, voordat hij of zij opnieuw kon trouwen. De weeskamer was er dus niet alleen voor kinderen die beide ouders kwijt waren. Ze werden wel als wees aangeduid. Middels deze registraties werden de rechten en het welzijn van de kinderen gewaarborgd voor dat er een nieuwe ouder en wellicht andere 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 20