r~. j De Ruyter moest volgens dit extract zorg dragen voor de kinderen totdat zij volwas sen waren of werden uitgehuwelijkt. Ook werd hij eigenaar van Neeltje's bezittingen. Een geldbedrag wordt genoemd dat ten bate van zijn kinderen moet komen. De oude formulering is vrij lastig te interprete ren, maar er lijkt te staan dat elk kind recht had op 550 ponden Vlaams (3300 gulden) tegen de tijd dat de zonen mondig werden of de dochters trouwden. Als onderpand voor deze verplichting werden het huis in de Nieuwstraat plus een tegoed van 700 en 300 Vlaamse ponden hieraan verbonden. Indien De Ruyter bijvoorbeeld op zee om zou komen, dan kon het nodig zijn om het huis in de Nieuwstraat te verkopen om de zorg voor de kinderen te garanderen. De krullen aan de linkerkant van de ge schreven tekst zijn overigens geen versie ring, maar voorkomen dat iemand op een later moment bepalingen aan het extract zou toevoegen. Derde huwelijk Michiel Omdat deze weeskamerakte werd opge maakt was Michiel in staat om begin 1652 zijn derde huwelijk aan te gaan met Anna van Gelder. De eerder genoemde vrouw M.P. Lambrechtsen-Schorer kopieerde uit de originele trouwboeken van Vlissingen het volgende over Michiels derde huwelijk met Anna van Gelder. Michiel was weduw naar van Neeltje Engels en Anna was we duwe van Jan Paulusz. van Gelder die net als Michiel schipper was geweest voor de Lampsins. In de volgende transcriptie be treft de eerste datum de ondertrouw en de tweede het huwelijk zelf. De huwelijksge- tuige van Michiel ('ZW'/zijner wege) was Cornelis Lampsins die op dit moment bur gemeester van Vlissingen was. Anna's ge tuige ('HW'/harentwege) was haar moeder Grietje Coerts: "23 dec. 1651 9 jan. 1652 Michiel Adriaansen de Ruyter wed. van Neeltie Ingels, Annetje v. Gelders wed. Jan van Pauelsen beide van Vliss. get: ZW Burgem. Cornelis Lampsen beken de, HWgrietje Coets moeder." Aantekening over De Ruyters derde huwelijk uit de later verbrande trouwboeken (GAV, T117, inv. 4566-72 Verzameling Lambrechtsen- Schorer/ Foto A. Scheijde). Toelichting tweede deel akte De laatste paragraaf van het extract is een verklaring van de Vlissingse notaris Pieter van Deyl. Hij geeft aan dat op bladzijde 251% in het weesboek met letter 'm' ook het testament van Anna van Gelders over leden man Jan Paulusz. van Gelder was overgenomen. Jans originele testament werd in 1646 in Middelburg opgemaakt door notaris Jacob Jansen. Niet alleen de weesboeken van Vlissingen, maar ook de notariële archieven van Middelburg uit de Gouden Eeuw bestaan helaas zo goed als niet meer. Wat er dus precies in dat testa ment stond, blijft ongewis. Dit is jammer omdat nieuwe informatie over Anna's eer ste echtgenoot zeer welkom is. Opvallend is in ieder geval dat Van Gelder, die voor zover bekend een Vlissingse schipper was, in Middelburg zijn testament liet opmaken. In dat testament stond, zo geeft notaris Deyl aan, geen 'uytset' c.q. waarde-bepa- ling ten bate van zijn en Anna's kinderen vermeld. Het feit dat Anna van Gelder twee kinderen Johan en Grietje had, is de reden waarom Jans testament in het weesboek was overgenomen. Transcriptie van de laatste paragraaf van de kopie-akte uit het weesboek van 1651: "Op huijden den 30 Junij 1677 Soo verclare ick onders(chreven). notaris binnen Vlissingen residerende in het weesboeck genoteert met letter M folio tweehondert eenenvijfftich en halff aldaar gelesen seker testament van de eersame a j'/y K -V - Ufa. i'r V. Oktober 2016 21

Den Spiegel | 2016 | | pagina 23