muZEEumnieuws Wim Hofman Pol Verbeeck Vier matrozen; illlustratie uit Der Störwurm. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen; aquarel Wim Hofman). Het Zeeuws maritiem muZEEum presen teert van 22 oktober 2016 t/m 24 septem ber 2017 de tentoonstelling Het Vlissingen van Wim Hofman. In deze expositie laat de Vlissingse schrijver en beeldend kunstenaar aan de hand van foto's, teksten en tekenin gen zien hoe de stad Vlissingen hem artis tiek inspireert. De tentoonstelling toont de geschiedenis van Vlissingen na de Tweede Wereldoorlog, in jaren veertig en vijftig van de vorige eeuw. De persoonlijke visie van Wim Hofman begeleidt de bezoeker op een reis door deze voor Vlissingen zo bepalende tijd. Hofman groeit op in het naoorlogse Vlis- singen. Als jonge jongen is hij er getuige van hoe de verwoeste stad zich moet her pakken na de Tweede Wereldoorlog. Maar voor kinderen als de jonge Hofman zijn de puinhopen in de stad één groot speelter rein. Tijdens de wederopbouw moeten de Vlissingers de draad weer oppakken. Bij zondere gebeurtenissen, zoals de plaat sing van het beeld van Frans Naerebout, brengen structuur in het leven. Een ander thema is de enorme invloed van scheeps werf De Schelde. De economie moet op gang komen en de Schelde krijgt daarom alle ruimte in de stad. Het bedrijf bepaalt letterlijk het ritme van Vlissingen, al is het alleen al door het overal aanwezige geluid van de klinkhamers. In 1953 wordt Vlissingen geconfronteerd met de Watersnoodramp. Walcheren blijft grotendeels gespaard, op één stad na: Vlis- singen. Er is veel schade. En weer moet de stad opruimen en herbouwen. De directe ligging aan zee is bepalend voor Vlissingen. De zee staat voor water, gol ven, strand, vissen, zeesterren, dreigende luchten en schepen. Maar ook voor verre reizen, handel, kaapvaart en oorlog. Het is allemaal te zien in het werk van Wim Hofman. Voor hem is de zee het avontuur van Vlissingen. Veel Vlissingers zullen dit herkennen. Zo is het toch altijd al geweest? Aanleiding voor de expositie is het feit dat Wim Hofman in 2016 zijn vijfenzeventigste verj aardag viert en de speciale band die hij met Vlissingen heeft. De stad aan zee Oktober 2016 23

Den Spiegel | 2016 | | pagina 25