Van vestingwerken, brieven, een monument en een archiefparel Aafke Verdonk-Rodenhuis Maar eerst naar een overblijfsel uit het ves tingverleden van Vlissingen, de Oostbeer. In het artikel Sluiting Oostbeer opent Edwin Tilroe als het ware dit monument voor ons. In onder andere het Gemeentearchief vond hij veel informatie over veranderingen aan de vestingwerken en de bouw van de Oostbeer in de Napoleontische tijd. Zo ko men wij meer te weten dan het verhaal op het informatiebord ter plekke. Jo de Ridder vertelt in Landingsmonument het verhaal van het ontstaan van het mo- Oktober en november zijn vooral de maan den waarin wij het einde van de Tweede Wereldoorlog in ons deel van het land her denken. Walcheren werd begin november bevrijd van de Duitse bezetting. In deze aflevering van Den Spiegel aandacht daar voor middels een artikel over het landings monument dat u op de voorpagina aantreft op zijn nieuwe plek. In Oorlogscorrespondentie gaat het zo als de titel aangeeft om brieven in oor logstijd. Bou(dewijn) Slager, officier bij de Nederlandse luchtmacht en tijdens de Tweede Wereldoorlog als krijgsgevangene in een Duits interneringskamp verblijvend, schreef deze brieven aan zijn vriend Wim Drijver. Zoon Jan Drijver heeft deze brieven uitgetypt om ze beter leesbaar te maken. De originelen zijn heel klein met potlood geschreven op velletjes ter grootte van een postkaart. De antwoordmogelijkheid be stond uit een aangehecht velletje met het nummer van de krijgsgevangene en de co de van het kamp. nument, vanaf de eerste plannen in maart 1946 tot aan de daadwerkelijke onthulling op 31 mei 1952. Dat een en ander niet zon der problemen is verlopen wordt uit deze geschiedenis duidelijk. Er moesten heel wat problemen worden opgelost voordat het monument onder grote belangstelling kon worden onthuld. Arthur Scheijde heeft in het Nationaal Archief in Den Haag een archiefparel ge vonden betreffende Michiel Adriaensen (de) Ruyter. U leest over zijn speurtocht en vondsten in Archiefparel over De Ruyter als een feniks uit verbrande boeken. Boeiend is hoe wij via een nieuw, oud, onbekend do cument een kijkje krijgen in oude tijden. MuZEEumnieuws vervolgens brengt een heel bijzondere tentoonstelling onder de aandacht Het Vlissingen van Wim Hofman. Deze zal te zien zijn van 22 oktober 2016 tot en met 24 september 2017. Aanleiding voor deze expositie is het feit dat Wim Hofman dit jaar zijn vijfenzeventigste ver jaardag viert en de speciale band die hij met Vlissingen heeft. De schrijver en beel dend kunstenaar heeft zelf een actieve rol bij de voorbereidingen en inrichting van de tentoonstelling. In het Archiefnieuws aandacht voor de ar chievendag in oktober. Een kijkje nemen in het Gemeentearchief kan een spannende en boeiende ervaring zijn. Wij wensen u veel leesplezier met deze al weer laatste aflevering van Den Spiegel van dit jaar. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 4