i §t Situatie voor de aanpassing Zo komt er rond het landfront een brede, natte voorgracht met glacis. Het zeefront wordt verstevigd op plaatsen waar dit nodig is. Aarden wallen worden waar nodig ver vangen door gemetselde muren. Na voltooiing moet de vesting Vlissingen goed beschermd zijn tegen aanvallen. Aan het landfront zal het glacis samen met twee natte grachten hiervoor zorgen. Kroonwerken rondom de stad zijn de eer ste lijn van verdediging. Deze werken ver tragen vijanden bij een belegering. Verder moet het geschut op de bastions gelegen aan het zeefront een vijandelijke landing vanaf zee voorkomen. De hoofdwal met zijn bastions en daarop het geschut moet van Vlissingen een onneembare vesting maken. Zwakke plek in de vesting Twee zwakke plekken in de vesting komen in een memorandum uit 1810 aan het licht. Een Kapitein van de Genie schrijft; "De zwakste punten van de vesting Vlissingen liggen aan de westelijke en oostelijke kant van de hoofdwal. Gelegen op het punt waar de zeedijk direct aansluiting heeft met bas tion 1 in het westen en bastion 8 in het oos ten." Op de illustratie aan de linkerzijde bastion 1 en aan de rechterzijde bastion 8. Beide met de aansluitende zeedijk en duin (1809) Uit defensief oogpunt is dit niet de manier om de vesting Vlissingen adequaat te be schermen. Indien de vijand de aanval op dit punt zou concentreren kan de vesting door overrompeling veroverd worden. Batardeaux De Franse Genie heeft een plan gemaakt om op deze twee punten de zeedijk te ver wijderen. Er komt hiervoor in de plaats een uit steen opgebouwde waterkering, een beer. Deze neemt hier de functie van de zeedijk als waterkering over. Maar dat niet alleen. De beer heeft ook een defen sieve functie. Een van deze holle beren, in het Frans 'un batardeau', staat nu bekend als de Oostbeer. hi-r-l >n» fin cm ik T 1 7? "1 Uitsnede van een ontwerptekening. Weergave van de contrescarp en escarpgalerij en de holle beer met schietgaten. GAV, toegang 414, inv. 1308 Naast het verwijderen van ruim 30 meter aan dijklichaam zijn er meer aanpassin gen gedaan. Het aanliggende bastion (8), samen met het aan de overzijde liggende kleine verdedigingswerk is ook gemoderni seerd. Voor de aanpassing ligt er op 100 meter voor bastion 8, aan de overzijde van de vestinggracht, een verdedigingswerk. De ligging hiervan is ongunstig, en het is te klein om bij een aanval te kunnen verde digen. Zoals het er nu bij ligt kunnen de zijkanten niet goed verdedigd worden. Zeer waarschijnlijk is het destijds gebouwd om er voor te zorgen dat aanvallers de dijk niet over kunnen steken. Heeft de vijand eenmaal de aarden wal van het verdedi gingswerk bereikt dan is er goede dekking en kan men zich ongezien naar ieder wil lekeurig punt verplaatsen. De aanliggende wapenplaats voor infanterie is laag en aan de achterzijde open. 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 6