Het voorliggende kleine verdedigingswerk (1809) Het bastion zelf is te laag gebouwd. Het kan daardoor geen gericht vuur geven op het terrein er voor. Aan de zeekant bestaat een deel van de wal uit een gemetselde muur. Dit is aan de kant van de vestinggracht niet het geval. Er is ook een pluspunt; het verouderde bastion 8 heeft wel een goede defensieve ligging. De linkerzijde van bastion 9 en de rechterzijde van bastion 7 hebben een goed zicht en schootsveld op de omgeving van bastion 8. A: bastion 7 B: bastion 9 C: voorliggende terrein (1809) De belangrijkste veranderingen De belangrijkste veranderingen die worden voorgesteld: 1. Een verhoging van de aarden wal en het aanbrengen van metselwerk aan de lin kerzijde van bastion 8. 2. Het aanbrengen van een verwijderbare houten brug vanaf de vestingwal naar het voorliggende verdedigingswerk. Zo is het binnenplein van het werk makkelijk te bereiken. 3. Aanbrengen van een nieuwe rij met pa len aan de zeekant voor het bastion en de beer. Het is dan voor de vijand niet mogelijk om met laagwater onderlangs de verdedigingswal te komen. 4. Het bouwen van een defensieve toren op de binnenplaats van het voorliggende verdedigingswerk. 5. Onder het voorliggende verdedigings werk wordt een mijngalerij met mijnka- mers gebouwd. 6. Het bouwen van een stenen beer met een lengte van 30 meter. De werkzaamheden worden gestart in 1811. De meeste zijn voltooid voor het eind van 1813. Aan de buitenzijde van de beer is een jaartalsteen met het getal 1812 in de muur aangebracht. Steen met het jaartal 1812.GAV, fotocollectie 413, 26385 Verder is er in budgettering voor het jaar 1813 geen bedrag meer opgenomen voor de beer. Er kan met redelijke zekerheid worden gesteld dat de beer in 1812 is vol tooid. De kosten voor de totale werkzaam heden bedragen ten tijde van het opstellen van het budget 938.000 Franse frank, dit komt overeen met ongeveer 3 miljoen euro in 2016. Oktober 2016 5

Den Spiegel | 2016 | | pagina 7