Voorliggend verdedigingswerk Het voorliggende verdedigingswerk is op gebouwd uit een aarden wal met een borst wering. Het bestaat uit een binnenplein, een defensieve toren en wapenplaats. Situatietekening van het voorliggende verdedigings werk Door gebruik te maken van een oprit kan men op de hoger gelegen borstwering ko men. Van hierachter schiet de verdediger op zijn vijand. De voorzijde van het werk loopt glooiend af, dit werkt in het voordeel van de verdediging. Voor een optimaal zicht op de omgeving is er voor het verde digingswerk geen bebouwing of beplanting aanwezig. De linkerzijde zal geflankeerd worden door bastion 7 en bastion 8. De rechterzijde gelegen aan de zeekant door bastion 9. Binnen het verdedigingswerk staat nog een defensieve toren die bereikt kan worden via een onderaardse galerij. Defensieve toren De toren is te bereiken vanuit het onderlig gende stelsel van gangen, gelegen aan de overzijde van de gracht. Doordat het stelsel onder de grond ligt kunnen de verdedigers ongehinderd de toren bereiken. De ingang van de toren ligt op het niveau van de ga- lerijvloer en wordt door middel van een kleine trap bereikt. De toren is voorzien van schietgaten en kan zowel de wapenplaats als ook de borstwering waar de kanonnen staan opgesteld, bestrijken. Situatietekening van het voorliggende verdedi gingswerk met de schiettoren Een deur in een uitbouw van de toren geeft toegang tot het binnenplein. Deze uitbouw ligt in de richting van de gracht zodat deze verdedigd kan worden vanaf de vestingwal en bastions. Deze uitbouw heeft voor extra veiligheid een verdedigbare deur. De toren heeft een diameter van 6 meter. Jammer genoeg is de hoogte mij niet bekend. Contrescarp- en escarpgalerij De contrescarpgalerij ligt aan overzijde van de vestinggracht, tegenover de hoofdwal. De galerij is 1,5 meter breed en 2 meter hoog. De lengte is zo rond de 41 meter en de galerij ligt onder het niveau van de binnenplaats van het verdedigingswerk. In deze ondergrondse galerij zijn schietgaten aangebracht die de vestinggracht bestrij ken. Situatietekening met daarop aangegeven: contrescarp galerij (C), escarpgalerij (E) en de toegang tot de escarpgalerij (T) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2016 | | pagina 8