Overzichtskaart van Fort Rammekens, 1813. Dit fort werd evenals het Keizersbolwerk voorzien van kazematten. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) 1200 liter wijn Eén compagnie neemt op 16 mei 1814 de wacht op het Fort St. Hilaire. Een tien tal van hen breekt diezelfde nacht al twee magazijnen met levensmiddelen open en verbergt de goederen op een nabijgelegen hofstede. Toevallig ontdekt de magazijn meester Mortier de volgende dag al deze brutale roof. Als hij hoort van een actief transport vlakbij, waarschuwt hij direct een officier en gaat op onderzoek uit. Tussen Grote en Kleine Abeele onderschept hij hoogstpersoonlijk een kar waarop twee oks hoofden10 rode wijn, zes balen rijst, drie ba len witte erwten en een kist kaarsen. Van de twee mannen op de kar rent er één zo snel als hij kan weg. De vrachtrijder verklaart wel waar hij de goederen heeft opgehaald en in wiens opdracht. Alles wijst op roof en de schuldigen worden opgepakt; maar op de kar ligt slechts een deel. Wat blijkt: de schuldigen hebben al het nodige zelf genut tigd en verdeeld. Eén van de hoofdschuldi gen, korporaal Charles l'Evecq, presteert het zelfs zijn kompanen van het garnizoen in Fort Rammekens uit te nodigen om te komen drinken. Of daarmee de resterende 1200 liter vermiste wijn is verklaard blijft de vraag, maar de mannen werden be hoorlijk beneveld opgepakt. De Krijgsraad zal korporaal l'Evecq uiteindelijk veroorde len wegens verregaande onachtzaamheid, plichtsverzuim en dronkenschap tijdens de wacht. Zijn straf wordt bepaald op een afstraffing van vijftig slagen met een rietje tegenover de eigen compagnie. Daarna zal hij 'als schelm' worden weggejaagd en on bekwaam verklaard om het land ooit nog als militair te kunnen dienen. De kapitein en zijn ankers Dat het garnizoen van Fort Rammekens de moraal niet bijster hoog heeft en de wacht daar verzaakt om een fort verder wijn te gaan drinken, kan ze bijna niet kwalijk wor den genomen. De eigen commandant, ka pitein Jean-Baptiste Tackoen11 wordt korte tijd later ook in het Provoosthuis, de militaire gevangenis in Middelburg, opgesloten. Tijdens de Franse ontruiming heeft hij or ders gekregen met zijn eigen compagnie jagers naar Fort Rammekens te gaan en daar het commando over te nemen. Daar aangekomen is het fort al verlaten, er res teert nog slechts één Franse kapitein die hem de sleutels geeft en daarna zelf vertrekt. Tackoen heeft echter verzaakt om met de ze officier een inventarisatie te maken van hetgeen achtergelaten is, maar hij doet het zelf later ook niet. In de magazijnen van Fort Den Spiegel 7 8

Den Spiegel | 2017 | | pagina 10