Het gebruik vari Phoeriix-eaissons bij bet dijkherstel op Walcheren 1945-1946 Cor Heijkoop De geallieerden bouwden tijdens D-day in Normandië een kunstmatige haven met onder andere Phoenix-caissons. Deze haven bleek van levensbelang te zijn voor de aanvoer van legergoederen en het verdere verloop van de oorlog. In 1945 boden de geallieerden Phoenix- caissons aan voor het dijkherstel op Walcheren. Op dit Zeeuwse schiereiland ontmoette de toepassing van caissons aanvankelijk weerstand. Het dijkherstel was niet alleen een strijd tegen de elementen, maar ook een tussen voorstanders van de traditionele, vertrouwde werkmethoden en de pleiters voor toepassing van nieuwe, nog ongewisse technieken, Uiteindelijk gingen de waterbouwers overstag en Phoenix-caissons, intermediate pontons en beetles blokkeerden de dijkgaten op Walcheren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog drongen de Russen, die vanuit het oosten langzaam maar zeker de Duitsers aan het terugdrijven waren, regelmatig aan om een tweede front te openen, zodat Hitier Duitsland, zowel uit het oosten als uit het westen kon worden verslagen. Dit tweede front zou betekenen dat de overige verbondenen een landing moesten uitvoeren op de zwaar verdedig de kust, de zogenaamde Atlantikwall, van Frankrijk of mogelijk Holland. De geallieerden gingen er vanuit dat een landing, ondanks behoorlijke verliezen, wel kon slagen, maar dat de legers sterk afhan kelijk waren van voorraden. In het diepste geheim ontwierp men een kunstmatige haven, waarvan zogenaamde Phoenix-caissons van het type Bx en later de grotere Ax een belangrijk onderdeel wa ren. Na de landing op 6 juni 1944, welke de geschiedenis zou ingaan als D-day, func tioneerde die kunstmatige haven bij het Franse Arromanches vanaf de derde dag tot volle tevredenheid. Ook een paar klei nere havens aan de Franse kust hadden een belangrijke aanvullende rol. Op 19 juni sloegen de weergoden genade loos toe aan de Normandische kust. Ver schillende onderdelen van de kunstmatige haven sloegen los en sleepboten probeer den te redden wat er te redden was. Een Overzichtsfoto van de kunstmatige haven in Arromanches. (Collectie Cor Heijkoop) Januari 2017 13

Den Spiegel | 2017 | | pagina 15