Het Korps Mariniers en Vlissingen Tobias van Gent Binnenkort zal de belangrijkste marinierskazerne in Nederland aan de buitenhaven van Vlissingen zijn gevestigd. De Provincie Zeeland heeft de grond verworven en op dit moment loopt de aanbesteding voor de bouw van het onderkomen van bijna 2.000 militairen. In 2021 moeten de mariniers gaan leven en werken op een complex van zo'n 70 hectare (140 voetbalvelden) dat de naam Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne zal gaan dragen. Over een aantal jaren zullen dus andermaal deze zeesoldaten met hun karakteristieke uniformen het Vlissingse straatbeeld opsieren. Het is namelijk niet voor het eerst in het lange, meer dan 350-jarige, bestaan van het Korps dat er mariniers in de Scheldestad zijn gelegerd. Dit artikel zal in vo gelvlucht de gemeenschappelijke geschiedenis van het Korps en de Scheldestad beschrijven. De Engelse Oorlogen Het Korps Mariniers werd op 10 december 1665 opgericht op initiatief van de raads pensionaris van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, Johan de Witt. In tegenstelling tot wat vaak wordt be- - weerd was de rol van de Zeeuwse admiraal Michiel de Ruyter bij de vorming van het eerste regiment zeesoldaten zeer beschei den. Hij werd als opperbevelhebber van de vloot slechts om toestemming gevraagd. Als eerste commandant werd kolonel ba ron Willem Joseph van Ghent aangesteld.1 Op het tijdstip van de oprichting vocht de Republiek met Engeland de Tweede Engel se Oorlog (16651667). De mariniers kon den dus meteen hun vuurdoop ondergaan in diverse zeeslagen. Hun taak was naast het handhaven van de discipline van de scheepsbemanningen vooral het enteren van vijandelijke schepen en het uitvoeren van amfibische operaties. In deze laatste rol wisten de mariniers zich te onderscheiden in juni 1667 tijdens de roemruchte tocht naar Chatham. Zij bestormden het fort Sheerness waarna de Nederlandse vloot onder Van Ghent de Medwayrivier kon op varen op weg naar de belangrijkste Engelse vlootbasis bij Chatham. Daar aangeko men slaagden de Nederlanders erin om vier grote Engelse koningsschepen te ver branden en het Engelse vlaggenschip, de Royal Charles, vernoemd naar de Engelse koning, te veroveren en er in triomf mee naar Nederland te varen. De operatie die De tocht naar Chatham allegorisch verbeeld; kopergravure. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel

Den Spiegel | 2017 | | pagina 20