bij Engelsen nog altijd bekend staat als het Medway disaster, geldt als een van de grootse vernederingen uit de geschiedenis van de Royal Navy. Kort na het uitbreken van de Derde Engelse Oorlog (1672-1674) waren er maar liefst meer dan negentig Nederlandse mariniers compagnieën. De regimenten Van Ghent en Van Weede van Walenburg, samen goed voor 38 compagnieën, waren aan het landleger toegevoegd en verdedigden de Hollandse Waterlinie. Meer dan twintig Hollandse, dertien Friese en twee Zeeuwse compagnieën bevonden zich in diverse garnizoensplaatsen. Tien marinierseenhe den dienden aan boord van de Nederlandse vloot en zeven 'Compagnieën de Marine', door het gewest Zeeland gefinancierd, waren in de stad Vlissingen gelegerd.2 De Zeeuwse mariniers lieten zich gelden. Hon derdvijftig van hen, onder bevel van kapi tein Anthony Colve, vergezelden de Vlis- singse viceadmiraal Cornelis Evertsen de Jongste (ook wel bekend als 'Keesje de Duivel') op zijn expeditie naar Amerika. In augustus 1673 landde de eenheid samen met vierhonderd soldaten bij New York en wisten ze de stad te bezetten. De herove ring van de voormalige Nederlandse kolo nie 'Nieuw Amsterdam' was echter maar van korte duur, want na vredesonderhan delingen kwam de stad weer in Engelse handen.3 De achttiende eeuw In 1699 telde het Korps drie regimen ten, waarvan er twee in Holland en één in Zeeland waren gestationeerd. Deze laat ste eenheid telde twaalf compagnieën en stond onder bevel van brigadegeneraal Carel Willem baron de Sparre. De Zeeuwse mariniers deden voornamelijk garnizoens dienst in Vlissingen, maar als ze aan boord van de schepen werden geplaatst kregen ze een verhoogde wedde. Een mariniers compagnie telde 51 man, maar na het uit breken van de Spaanse Successie Oorlog (1702-1713) werd dit opgevoerd naar hon derd militairen.4 In deze grote Europese oorlog vochten de Nederlanders in Spanje KOKNEIJLS JDu itenaiit Acbm raai Cornelis Evertsen de Jongste, ook wel Keesje den Duvel genaamd; kopergravure. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) zij aan zij met hun voormalige Engelse vijand. Zo kon in 1704 Gibraltar worden veroverd na een gezamenlijke landing van 1.800 Engelse en Nederlandse mariniers. Ondanks verwoede militaire en diploma tieke pogingen van Spanje maakt de 'Rots' tot de dag van vandaag deel uit van het Verenigde Koninkrijk. Met de vrede van Utrecht in 1713 was het gedaan met de status van de Republiek als Europese grootmacht. Het land speelde hierna geen actieve rol meer in de wereld politiek. Dit betekende dat er flink bezui nigd kon worden op defensie. Halverwege de achttiende eeuw werd het laatste regi ment mariniers opgeheven, waarna er al leen nog enkele detachementen zeesol daten aan boord van de steeds kleinere Nederlandse vloot dienden. Toen er echter in 1763 en 1773 slavenopstanden uitbra ken in de Nederlandse koloniën in Berbice van 25 eelancL c Januari 2017 19

Den Spiegel | 2017 | | pagina 21