Het tolhuis van Souburg Jan Kauouw Dit verhaal gaat over het tolhuis in de Weststraat, zoals de Paspoortstraat vroeger heette. Lang heb ik in onzekerheid verkeerd waar die nu precies was. Een woning in deze straat (nummer 11) heet nog 't Ouwe Toluus maar dat zegt nog niet zoveel. Er worden wel vaker huizen naar bijvoorbeeld een kerk of een molen vernoemd. Een nabijgelegen woning heet de Toren, die zal wellicht vernoemd zijn naar de toren van Souburg. Toen ik aan de bewoner vroeg of deze misschien wat meer wist van het Toluus bleek hij er ook niet veel vanaf te weten. Die tol zou in zijn woning geweest kunnen zijn, of anders in de woning van zijn buurman, rechts van hem. Daar werd ik dus niet veel wijzer van. Van bevriende zijde was ik wel te weten gekomen dat er een tol in de Paspoortstraat geweest was en dat de weduwe Van de Woestijne daar tolgaarster geweest was. Maar waar dat precies geweest was kon niemand me vertellen. Tolhuis gezocht Er zat niet anders op dan in de archieven te gaan zoeken in kaarten of andere archief stukken. Eerst maar eens in oude kaarten gezocht, maar dat leverde ook niet veel op. In de Gemeenteatlas van Kuiper vond ik wel een tol op Groot Abeele en ook nog één in de Ritthemsestraat, maar van een tol in de Weststraat was niets te vinden. In de bevolkingsregisters kwam ik wel de familie Van de Woestijne op het spoor en ook de plaats waar deze woonde. Dat was rond het jaar 1900, Weststraat A37, later werd dat Paspoortstraat 6. Een betrekke lijk klein huisje, vlakbij de voormalige ko lenboer Bakker, pal naast de ingang van de Julianaschool (thans Rehobothstraat). Voorheen had er ook al een tolgaarder gewoond, Pieter Barentsen. Nu zegt dat natuurlijk niet zoveel want de tol zelf had wel op een andere plaats kunnen staan. Bijvoorbeeld aan de overkant van de straat, bij het oude Toluus. Het was me opgevallen dat het toch wel een apart huisje was, dat wekte mijn nieuwsgierigheid. Het had al leen maar twee ramen aan de voorkant en een deur aan de zijkant. Dat zie je niet vaak bij oude huizen, zeker niet op het platte land. Er was ook een soort uitbouw aan de straatkant; op oude foto's is dat nog goed te zien. De voorgevel van het huis stak on geveer één meter buiten de andere huizen uit en had een plat dakje. Dat was mak kelijk, dan kon de tolgaarder het verkeer via een zijraam en de deur al van verre aan zien komen. Maar het bleef allemaal toch een beetje vaag en onzeker. Meer zekerheid kreeg ik toen ik in De Wete, het blad van de Heemkundige Kring Wal cheren, 1989, nummer 2, een artikel las over het naastgelegen landgoed Doornlust. Het was van meester De Ru, de hoofdon derwijzer van de Julianaschool. Die schreef onder andere dat naast het voormelde huisje het toegangshek van de buitenplaats gelegen had. En hij wist er tot mijn grote vreugde ook nog bij te vertellen dat hij van oude Souburgers gehoord had dat het huisje naast het hek, richting Oranjeplein, een tolhuis geweest was. Toen was er geen twijfel meer mogelijk en had ik het tolhuis van Souburg na een lange en uitgebreide zoektocht gevonden. Het Tolhuis Het onlangs afgebroken gebouwtje Reho bothstraat 2 (voorheen Paspoortstraat 6) is dus een tolhuis geweest. Samen met het hoekhuis van de voormalige kolenboer Bakker behoort het waarschijnlijk tot de oudste huizen van Souburg. Op héél oude kaarten van bijvoorbeeld de zeventiende eeuw is er ter plaatse al bebouwing te zien. Dat was dan ook zowat de enige bebouwing Den Spiegel 22

Den Spiegel | 2017 | | pagina 24