f De Paspoortstraat, met naast het hek de uitbouw van het tolhuis met twee ramen. Op de achtergrond de hervormde kerk op het Oranjeplein, 1920. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) in de Paspoortstraat. Aan de overkant bij de Burcht stonden helemaal geen huizen, dat was een soort overhof van de buiten plaats Doornlust, met voornamelijk bomen en struiken. De topgevel van het gebouw bestond uit gele IJsselsteentjes met een soort vlechtwerk er in, zoals bij monu mentenpanden. Tot 1919 heeft het dienst gedaan als tolhuis. Toen zijn alle tollen op Walcheren opgeheven omdat 'ze niet meer van deze tijd waren'. Tot 1956 was het nog in gebruik als woning. Toen is het na een grondige verbouwing geschikt gemaakt als vergaderzaal voor de Hervormde Kerk. Aan de achterzijde werd het gebouw uitgebreid met een keuken, een garderobe en enkele toiletten. Er ontstond ook een doorgang naar het aangrenzende gebouw Rehoboth. De nieuwbouw zal ook dienst gedaan heb ben voor die zaal, want daar was verder niet veel accommodatie aanwezig. Een oudere Souburger vertelde me tijdens de afbraak van het gebouw dat hij er in 1956 aan gewerkt had als loodgieter. Toen hij on der de vloer moest zijn voor de aanleg van waterleiding ontdekte hij tot zijn grote ver rassing nog een vrij grote kelder. Dat was op zich nog niet zo verwonderlijk, want die vind je wel vaker in oude huizen, maar het was wel heel bijzonder dat de deuropening van die kelder afgesloten was met een hele zware, ijzeren deur. Die was wel twee cen timeter dik en het hang- en sluitwerk was zo ernstig verroest dat de deur bijna niet meer open te krijgen was, Het is kennelijk een brandvrije deur geweest en de kelder zal ook gebruikt zijn om het tolgeld en an dere waardevolle stukken in op te bergen. Dat lag daar lekker veilig, ook voor diefstal. Ooit is er uit het Gemeentehuis wel eens zevenhonderd gulden gestolen. Al vanaf ongeveer 1850 werd er in de kranten re clame gemaakt voor 'brandkasten, brand- kelders en branddozen'. Tijdens de sloop van het gebouw in 2015 bleek de kelder nog gedeeltelijk intact te zijn, maar de ijze ren deur was er uitgehaald. Die zal wel voor oud ijzer verkocht zijn. Januari 2017 23

Den Spiegel | 2017 | | pagina 25