Eigenaren De eigenaar van een tol was meestal de wegbeheerder, in dit geval de Commissie van beheer van de straatweg tussen Mid delburg en Vlissingen. Deze bestond uit de burgemeesters en enkele raadsleden van beide gemeenten. De gemeente Souburg had niets over die weg te zeggen. Als er bij voorbeeld gasleidingen aangelegd moes ten worden, moest er eerst toestemming gevraagd worden aan de Commissie. Er moest zelfs nog voor betaald worden, zo veel cent per meter. Er is nog wel eens een proces geweest wie of nu eigenlijk eigenaar was van een lapje grond. Bij een tol hoort natuurlijk ook een slag boom, anders zou men wel eens stiekem door hebben kunnen lopen of rijden, zon der te betalen. In een ver verleden moest ook voor voetgangers en dieren betaald worden, maar later alleen voor wagens en rijtuigen. Voor wagens moest vijf cent per keer betaald worden en voor rijtuigen tien cent. Het lijkt niet veel maar voor mensen die veel moesten reizen zoals kooplieden bijvoorbeeld, kon het toch nog aardig op lopen. Ook omdat bij ieder dorp of iedere stad wel een tol was. Er was nog wel een mogelijkheid om reductie te krijgen, door het tolgeld af te kopen. Maar dan moest er wel een flink bedrag ineens per jaar betaald worden. Tolgaarders Het is heel moeilijk om de tolgaarders op te sporen, ook omdat er in de oudere be volkingsregisters geen beroepen vermeld worden. De oudste die ik heb kunnen vin den was Pieter Barentsen. Hij was gehuwd met Johanna Bosschaart en ze kregen zes kinderen die allen te Souburg geboren zijn. In 1900 is Pieter aldaar overleden op de leeftijd van slechts zevenendertig jaar. Na hem of mogelijk ook al eerder werd Sara Zeeveld tolgaarster. Een jaar later stierf ook haar man, Marinus van de Woestijne, op de leeftijd van vierenzestig jaar. Als weduwe is ze gewoon in het tolhuis blijven wonen en tolgaarster gebleven. Dat was ze vermoe delijk tot 1913, want na die tijd woonde er een andere familie in het tolhuis. Als naai ster probeerde ze ook nog iets bij te ver dienen, onder andere naaide ze voor boe renfamilies in Welzinge. Dan gebeurde het Het voormalige tolhuis in 2008. In 2015 is dit complex afgebroken; foto Jan Simonse. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel 24

Den Spiegel | 2017 | | pagina 26