natuurlijk ook wel eens dat een kledingstuk niet goed paste of zo. Maar dat was hele maal niet zo'n probleem want dan liep ze doodgemoedereerd met haar naaimachine langs modderige wegen en smalle brugge tjes naar de mensen toe om het naaiwerk weer in orde te maken. Bij het tolhuis kreeg ze ook nog wel eens hulp van haar zeven tienjarige dochter Johanna. Die kon ook al helpen bij het openen en sluiten van de slagboom en het in ontvangst nemen van het verschuldigde tolgeld. Dat was gemak kelijk dan kon ze zelf in het tolhuis blijven om 'een oogje in het zeil te houden' en toch gewoon doorgaan met haar naaiwerk. In 1919 is ze op drieënzeventigjarige leeftijd overleden op Groot Abeele; vermoedelijk in 'Huize Abeele'. Daar werden in die tijd kamers verhuurd. Mijn eigen ouders heb ben er ook korte tijd gewoond en ik ben er in 1928 geboren. Dochter Johanna is in 1906 gehuwd met Johannes van Eijzeren, de latere ouderling van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg Centrum. Nazaten van hem wonen nog steeds in Middelburg. Gesloopt Thans is er van het voormalige tolhuis en het er naast gelegen koffiehuis niets meer terug te vinden. Vorig jaar, 2015, is er he laas weer een oud stukje Souburg, zestien de, zeventiende eeuw, aan de slopershamer ten prooi gevallen. Héél jammer! Ons dorp heeft toch al zo weinig cultureel erfgoed. Er is nog wel eens sprake van geweest dat het gebouw een monumentale status zou ver krijgen, maar dat is helaas niet meer door gegaan. Een bezwaarschrift en een aan gepast bouwplan van de Bond Heemschut heeft ook niet meer mogen helpen en is zonder pardon naar de prullenmand verwe zen. Over de auteur: Jan Kaljouw is geboren Souburger, Groot Abeele. Hij heeft een grote interesse in heemkunde en genealo gie en publiceerde meerdere artikelen in onder andere De Wete. Januari 2017 25

Den Spiegel | 2017 | | pagina 27