Het fort Montebello, Phoenix-caissons, het Korps mariniers en een tolhuis Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze eerste aflevering van Den Spiegel in 2017 bevat drie artikelen over maritieme, militaire onderwerpen en we eindigen met een verdwenen manier van wegbeheer, het heffen of garen van tol. Hierbij hoorde een tolhuis, met een slagboom en een tolgaar der. We beginnen op Fort de Nolle, in de Franse tijd Montebello genaamd. Jeroen-Martijn van Haart vertelt in leder voor zichwijn en buskruit voor ons allen, het verhaal van een complot dat in de laatste dagen van het Franse bewind werd gesmeed, in en rond dit fort. De diefstal waar het om gaat in deze dagen van chaos in 1814 vormt de basis voor dit artikel, waarvoor de auteur heel wat burgerlijke en militaire strafrechte lijke archiefstukken heeft doorgespit. Het gebruik van Phoenix-caissons bij het dijkherstel op Walcheren 1945-1946 vertelt hoe deze in Normandië gebruikte caissons werden ingezet bij het dichten van de dijk- gaten op Walcheren, ontstaan bij het inun deren van dit schiereiland. Cor Heijkoop, auteur van het artikel gaf op 16 november jl. voor de Vrienden een boeiende lezing over dit onderwerp. Ook verscheen dit jaar de tweede, herziene uitgave van zijn boek Phoenix-caissons. Drijvende kolossen voor vrede en veiligheid. Deze caissons zijn on der andere op het strand bij Rammekens nog te zien. Tobias van Gent geeft in Het Korps Mari niers en Vlissingen een helder overzicht van de geschiedenis van onze stad met dit Korps. Vanaf de oprichting in 1665 tot nu zijn er regelmatig mariniers in Vlissingen gelegerd geweest. Niet altijd vanwege een positieve aanleiding. In de Franse tijd werd het plaatselijk garnizoen versterkt met het oog op de 'oproerige stemming onder de bevolking'. Nu wordt op een andere manier uitgekeken naar de komst van de Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne. Het Tolhuis van Souburg. In dit artikel on derneemt Jan Kaljouw een zoektocht naar het tolhuis in de Paspoortstraat, daarvoor Weststraat. De auteur vertelt niet alleen over het gebouw, maar ook over de men sen die de tol inden. Jan Kaljouw is al heel lang een trouwe, zeer geziene bezoeker van het Gemeentearchief Vlissingen. Zijn be langstelling voor heemkunde en genealogie dateert al van lang geleden. Aanvankelijk verdiepte hij zich in de geschiedenis van zijn eigen familie en deed hij stamboom onderzoek. Dit resulteerde in een boek Het geslacht Kaljouw400jaar genealogie en fa miliegeschiedenis. Bij het onderzoek kwam hij tal van leuke zaken tegen die hem op het idee brachten stukjes te gaan schrijven. Karen Kroese verwoordt in het muZEEum- nieuws de nieuwe strategische visie van ons muZEEum. Deze visie laat zien dat er voldoende mogelijkheden zijn om tot de meest aantrekkelijke maritieme musea van Nederland te blijven behoren. Ook is de tentoonstelling Het Vlissingen van Wim Hofman vanaf 22 oktober te zien. Als u deze nog niet hebt bezocht, het is een feest om te beleven, ook al gaat het om minder leuke dingen als naoorlogse verwoestingen, watersnood. Hofman laat ons op een speciale manier kijken naar het Vlissingen na de Tweede Wereldoorlog. Rest mij nog u namens de redactie veel leesplezier met deze Spiegel te wensen, aangename feestdagen en voor het nieuwe jaar alle goeds, gezondheid en geluk. Den Spiegel 2

Den Spiegel | 2017 | | pagina 4