leder voor zich, wijn voor ons allen en buskruit Chaos en diefstal in de laatste dagen in 1814 'Omdat er dagelijks diefstallen op 's-Lands goederen worden gepleegd en het mijn plicht is, als commandant der vesting en onderhorige forten, alle mogelijkheden aan te wenden om dit tegen te gaan; heb ik de personen Deltour en Gobrecht ingeschakeld (die uit zèle voor het Gouvernement alle moeite hebben aangewend om de daders op te sporen) om mij alle mogelijke informatie te verstrekken omtrent het stelen van kruit en andere goederen, zodat ik hierop kan handelen om het tegen te gaan.'1 Dit is de inleiding van een verklaring van kolonel der infanterie Louis Eechout.2 Hoe wel een Rijselaar van geboorte is hij op het moment van schrijven net enige weken benoemd tot de eerste Nederlandse com mandant van de vesting Vlissingen sinds jaren. In 1814 is hij zeker niet de enige met die achtergrond. Vele nationaliteiten zijn sinds lange tijd in ons land werkzaam en woonachtig geraakt. Nederland heeft im mers enkele jaren deel uitgemaakt van het Franse Keizerrijk en dat blijft ook na het vertrek van de 'kale Fransen' goed merk baar. En nog altijd. Wel wordt na de bevrij ding in ambtelijke zin zeer scherp op taal gelet, immers, alles moet zeer Nederlands zijn en klinken, het Frans is nu in de eerste plaats de taal van een voormalige bezet ter. Zelfs de gegoede standen spreken heel even zuiver Nederlands om zich als goede Nederlanders te bewijzen. Daarom valt dat ene woordje 'zèle' op in een dossier met zeer Nederlands geschreven processtuk ken. Het betekent zoveel als ijver, inzet, overtuiging; kortom de genoemde heren Deltour en Gobrecht, zelf allerminst Neder lands, bewijzen zich loyaal en dienstbaar van het Frans bewind in Vlissingen, Jeroen-Martijn H. van Haart dxx cm Napoleon Bonaparte (1769-1821); litho. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) aan het nieuwe bestuur.3 Van een militair als Eechout kun je dat verwachten, bevel is immers bevel, maar ook van een voormalig Frans ambtenaar in de chaos van transitie? Cynisch gesteld wellicht, maar de rechter lijke archieven van 1813, 1814 en zelfs nog in 1815 liegen er niet om. Het is chaos en dus ieder voor zich. De vesting Vlissingen Walcheren wordt in mei 1814 als het laatste Franse territoir aan het nieuwe Soeverein Vorstendom der Nederlanden toegevoegd.4 Het heeft bijzonder lang geduurd en van een echte opstand tegen de Fransen is hier zelfs geen sprake geweest. Wanneer in de cember 1813 ook Zeeland in alle heftig- Januari 2017 3

Den Spiegel | 2017 | | pagina 5