Het Engelse bombardement op Vlissingen in augustus 1809; kopergravure. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) men uit landbouw of nijverheid. Het gevolg is een enorme voorraad levensmiddelen en bouwmaterialen. Daarnaast wordt het ook steeds onveiliger en behoorlijk smerig in Vlissingen. De stad kan door een enorm geldgebrek de kosten van de verlichting en de reiniging niet meer opbrengen. Het ge zag, bang voor zowel opstootjes als ziektes, vaardigt de ene na de andere verordening uit. De bevolking begint nu stevig te mor ren. De dagen van het Frans bewind lijken geteld. Wanneer in de winter van 1813-1814 de Engelse vloot in de Zeeuwse wateren arri veert, raakt vooral de bevolking erg ner veus. De algehele verwoesting van de de sastreuze Engelse invasie van 1809 staat nog zeer helder in het geheugen. Terwijl de inwoners hun waardevolle spullen pakken en naar het veiliger landinwaartse Middel burg vertrekken, blijven de Fransen rustig en laten zelfs het bestuurlijk centrum, de Prefectuur in Middelburg, verplaatsen naar Vlissingen. De generaal Gilly stelt daarbij aan enige hooggeplaatste gevangenen, die hun zorgen uiten over het feit dat zij in Vlissingen worden vastgehouden: 'Qu'en cas de bombardement il leur donnerait une bonne casematte oü ils s'amuseraient le soir d'une porti de whist.' (In het geval van een bombardement geef ik u een stevige Overzichtskaart van Vlissingen en omgeving uit 1750, met daarin aangegeven de Franse vestingbouwwerken in 1811, 1812. Alles binnen een grote boog om de vesting werd gesloopt; litho. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) V J ft A JJTCi K"> Januari 2017

Den Spiegel | 2017 | | pagina 7