kazemat, zodat u zich 's avonds toch veilig kunt vermaken met een potje kaarten). Van Bonaparte naar Bourbon In april 1814 is het overgrote deel van het nieuwe Nederland druk in de weer om zich zelf bestuurlijk bijeen te rapen, maar de Engelse vloot ligt nog altijd in de Zeeuwse wateren en de Fransen zitten nog altijd op Walcheren. Hoewel deze gaan vermoeden dat er iets gaande is als de vloot alle mas ten heeft volgehangen met vlaggen, maar ze kunnen niet bevroeden dat op 30 maart 1814 de geallieerde legers Parijs zijn bin nengetrokken, noch dat twee dagen later Napoleon wordt onttroond en al helemaal niet dat nog eens vier dagen later het bewind over Frankrijk in handen komt van Louis XVIII. De Engelsen zijn wel zo vriendelijk om op die dag, 6 april, de masten weer vol te hangen met vlaggen en haar kanonnen in feestvreugde af te vuren. Op een dijk in Kamperland wordt een zeildoek gespannen waarop de weinig subtiele tekst: 'Bonaparte, n'existe plus' staat te lezen. Het geïsoleerde Walcheren dat het qua nieuws moet doen met gesmokkelde kranten, hoort nu voor het eerst duidelijk wat er gebeurd is. Geen oorlog met bombardementen, het doorste ken van dijken, allerhande grootse misère en meer van dat. Nee, het is vrede. Het is over. Plattegrond van Vlissingen, circa 1813; pen, ingekleurd. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Hoewel, niet helemaal. Generaal Gilly, die zich nu loyaal verklaart aan zijn nieuwe vorst, is van mening dat Walcheren nu niet ineens minder Frans is. Het meest duide lijke voorbeeld hiervan is dat hij op zeker moment orders geeft tot het lossen van ka nonschoten en wel ter ere van de terugkeer van de koning in het vaderland. Let wel: de aankomst van Louis in Calais, niet Willem in Scheveningen, die zat al lang en breed in Den Haag. De Walcherse bevolking zal de schouders hebben opgehaald. Gilly wacht rustig zijn orders af, maar geeft wel zijn manschappen te verstaan extra waakzaam te zijn op ongeregeldheden; of die nu komen van vreemde troepen (zowel de Engelsen als Hollanders) of van de lo kale bevolking. Scheepvaart van buitenaf wordt mondjesmaat toegelaten, maar dit duurt slechts kort omdat in Middelburg een Franse douanier publiekelijk gedwongen wordt een stuk oranje lint op te eten. Het duurt nog tot 30 april voordat een ge machtigde van het nieuwe Franse gouver nement arriveert met het bevel tot ontrui ming en overgave van het volledige eiland Walcheren. Terwijl dit in gang wordt gezet onderhandelen de hoge heren drie dagen en nachten over de voorwaarden van de over dracht. Rond de zeveneneenhalf duizend manschappen worden in Vlissingen inge scheept en overgezet naar Breskens, waarna zij door Vlaanderen naar Frankrijk zullen af marcheren. De grootste moeilijkheid is dat er zeer weinig particuliere vaartuigen beschik baar zijn en de Fransen gebruiken liever niet hun eigen vloot. Dat wordt geprobeerd, maar vervolgens ziet men bij het afmeren in Breskens matrozen massaal overboord springen en deserteren; met het gevolg dat de schepen zonder bemanning blijven rond dobberen. Het is uiteindelijk toch gelukt. Een prestatie van jewelste: de hele operatie van ontruiming is in zes dagen volbracht. Een roerige nacht in mei 1814 Maar rustig verloopt het allerminst. Er is al gehele, grenzeloze verwarring en wanorde. Den Spiegel 6

Den Spiegel | 2017 | | pagina 8