Klijberg's schoenenmagazijn in de Sint Jacobsstraat, circa 1900. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Bij het bombardement van 17 mei 1940 werd het pand aan de Lange Delft totaal verwoest. De gezondheid van Joseph liet inmiddels veel te wensen over. Hij kreeg op een zeker moment tijdens zijn slaap een beroerte en zijn interesse in de zaken was vanaf dat moment verdwenen. Wel bleef hij trouw elke morgen om half acht de eucharistieviering in de kerk bijwonen waarna hij thuiskwam om te eten. Je moest immers nuchter ter communie gaan. Na een kopje koffie gedronken te hebben vertrok hij dan om een wandeling te gaan maken. Dat deed hij dikwijls samen met mijn overgrootvader Speckens en met bakker Franken die een zaak had in het pand aan de Kerkstraat waar de familie Klijberg honderd jaar eerder startte met de schoenmakerij en de familie Ouwerkerk met het bakkersbedrijf. Ook was hij een biljartliefhebber. De zaken liet hij over aan zijn kinderen. Zijn oudste dochter Sidonie, mijn grootmoeder, was hierbij de spil in het geheel. Zij was in 1919 gehuwd met Leo Speckens en had samen met haar man de zaak op het Betje Wolffplein overgenomen van zijn ouders. Zij had een uitstekende opleiding genoten. Zo sprak zij vloeiend Frans en bezat haar MO-boekhouden. Dat kwam haar goed van pas in het bakkersbedrijf waar zij de hele boekhouding op zich nam. Tegelijk bleef zij ook de rechterhand van haar vader in het schoenmakersbedrijf Klijberg. Toen hij zich had terug getrokken na zijn her senbloeding kwam die taak volledig op haar schouders. Zij deed ook daar de boekhouding en verzorgde bovendien de in- en verkoop van de goederen. Daarin werd zij terzijde gestaan door haar broer Pierre die procuratiehouder was bij de Hol- landsche Bank. Deze broer Pierre heeft trouwens een dagboek bijgehouden over het laatste oorlogsjaar en de bevrijding van Vlissingen in 1944. Daarnaast werd zij tussen 1920 en 1931 zeven keer moeder. Zij was een zeer krach tige vrouw en een grote persoonlijkheid. Feitelijk gaf zij leiding aan twee totaal ver schillende zaken en ook wist zij haar huis houding in goede banen te leiden, daarin Den Spiegel 8

Den Spiegel | 2017 | | pagina 10