bijgestaan door een grote groep mensen, waaronder kinderjuffrouwen, keuken- en winkelpersoneel. Haar zuster Gabriëlle was hoofd van de vier winkels. Zij had als taak de winkels in de verschillende plaatsen regelmatig te bezoe ken. Zuster Josefien werd als filiaalchef eerst verantwoordelijke voor de zaak aan Wal- straat 50. Haar echtgenoot Piet Sanderse die zeevarende was, vestigde zich aan de wal en begon achter de zaak aan de Wal- straat een pedicurebedrijf. Ook in Goes heeft hij enige tijd een pedicurepraktijk. Zij woonden na hun trouwen aanvankelijk aan de Wilhelminastraat maar vestigden zich later aan de Vlamingstraat. Van deze twee zusters Gabriëlle en Josefien bestaat een leuke film wanneer zij beiden op dezelfde dag, op 14 juni 1928, in het huwelijk treden. Deze film is al meermalen in het programma Trugkieke van Omroep Zeeland vertoond. Zoon Harry begint als schoenmaker in het bedrijf in Vlamingstraat 5-7. Later wordt hij samen met zijn vrouw Dina filiaalleider van de zaak aan de Lange Delft te Middelburg. Die zaak loopt echter niet goed en nadat hij is gesloten en verhuurd in 1935, gaat Harry weer schoenen herstellen in het pand in de Vlamingstraat. Hij gaat met zijn gezin wonen aan de Coosje Buskenstraat (Oprit). andere ondervoorzitter van het wees- en armenbestuur van de parochie. Hij maakte 25 jaar deel uit van dit bestuur. Na de oorlog ligt de zaak in Vlissingen in puin door diverse voltreffers. Dat geldt zowel voor nummer 50 als 52, en voor de panden in de Vlamingstraat. Nadat de panden zijn hersteld wordt er geen schoenenzaak meer opgestart. De bedrijfsruimte van nummer 50 wordt in eerste instantie verhuurd als kroeg, maar het gezin van Gabriëlle dat erboven woont, kan niet leven in de herrie. In 1949 wordt het contract opgezegd en komt er een zaak in huishoudelijke artikelen in van Buijs en De Koning. In het pand Walstraat 52 wordt door Guust Timmerman, de echtgenoot van Gabriëlle, een zaak in gemaksschoeisel gestart. Dit betreft orthopedisch schoeisel dat niet zelf wordt gemaakt maar betrokken van fa brieken die hierin zijn gespecialiseerd. Het echte orthopedische werk wordt betrokken van de firma Schoones uit Middelburg. Als Guust in 1959 overlijdt, betekent dit ook het einde van dit schoenbedrijf. Gabriëlle blijft tot haar dood in 1971 wonen in het pand Walstraat 50 terwijl haar broer Léon woont in het pand Walstraat 52 tot zijn dood in 1991. Met hem sterft het geslacht Klijberg in Vlissingen uit. De vrouw van Joseph, Jeannette is over leden op 18 februari 1937. In 1939 over leed ook nog eens zijn schoonzoon Leo Speckens, mijn opa, die Sidonie achterliet met zeven kinderen (de oudste was 19, de jongste 8 jaar) en een brood- en banket zaak aan het Betje Wolffplein. Dan breekt de oorlog uit. Dochter Gabriëlle die het oorlogsgeweld in Vlissingen, waar voortdurend bombardementen plaatsvin den niet aankan, gaat met haar gezin in 's Heerenhoek wonen. Joseph volgt haar samen met zijn jongste zoon Léon. Het bombardement van Middelburg en het verlies van het pand daar, was te veel voor hem. Hij stierf op 31 oktober 1940 en werd te Vlissingen begraven op 4 november. Joseph Klijberg was tijdens zijn leven onder André Klijberg zette als directeur het bedrijf aan de Van Dishoeckstraat voort samen met zijn zoon Josephus Maria Florentinus (geboren 1894) onder de naam NV André Klijberg Zn Schoenfabriek te Vlissingen. Blijkens een hinderwetaanvraag van 8 sep tember 1920 verzoekt hij 'vergunning tot het verder inrichten van de bestaande fa briek in het perceel Van Dishoeckstraat 22 te Vlissingen, door het plaatsen en in werking brengen van een dynamo voor het leveren van electrisch licht en verwarming'. Dat het minder goed ging met de fabriek blijkt een paar maanden later uit een bericht van 10 december 1920 in de Vlissingsche Courant: 'Aan de schoenfabriek der firma A. Klijberg alhier, is tegen het einde van de week aan 21 arbeiders het werk opgezegd, April 2017

Den Spiegel | 2017 | | pagina 11