Groot buffet voor een bal. (gravure uit Dubois, 1896) feesten, het vijfentwintig jarig regerings jubileum van koning Willem III. Afgezien van de feestelijkheden wordt al vroeg bekend dat het voor de stad Vlissingen meer gaat betekenen. Niemand minder dan de Tsaar van alle Russen', Alexander II, zal zijn neef komen feliciteren, om daarna naar Engeland door te reizen en wel vanuit de nieuwe Vlissingse haven. Voor de heren Ouwerkerk is het een spannende tijd. Het gerucht gaat dat de tsaar voor zijn vertrek zal souperen in Vlissingen met als gastheren de prins van Oranje en prins Hendrik. Met het vorderen van de weken raken haven en rede vol met Nederlandse, Engelse en Russische marineschepen, later vergezeld door de keizerlijke stoomjachten Livadia en Derjava. In een stevige aanbouw aan het Havenstation wordt een receptiezaal ingericht met kroonluchters van wel twee honderdvijftig kaarsen. Op de bewuste avond schitteren buiten duizenden lichtjes vanaf schepen en gebouwen. Het is bitter koud en nat, maar niet minder feeëriek. Als in de verte de stoomfluit klinkt, dromt de mensenmassa samen om deze vorst van zestig miljoen Russen te kunnen zien. Bij zijn aankomst met de Nederlandse neven wordt hij opgewacht door zijn nieuwe Engelse schoonzoon die hem zal verge zellen. Het gezelschap trekt zich terug in de receptiezaal waar alles klaar staat, maar langer dan enkele minuten zal het niet duren. Amper anderhalf uur na zijn aankomst scheept de tsaar in en vertrekt - onder het luid gebulder van saluutschoten en een spektakel van licht en vuurwerk. Er is wel een herkansing in het verschiet. De tsaar zal zijn terugreis, tien dagen later, in omgekeerde volgorde doen. De heren Ouwerkerk zullen die voorgaande avond en nacht hebben doorgewerkt om alles gereed te krijgen. Zij zullen bewust de eerste saluutschoten hebben gehoord als om drie uur 's nachts de keizerlijke jachten op de Vlissingse rede komen. Mogelijk waren ze reeds in het Havenstation aanwezig in de fraai ingerichte en met bloemen gedeco reerde wachtkamer van de eerste klasse. En aan hen alvast de eer om de reeds aanwezige jonge Prins Alexander te bedie nen. Het is koud en zeer vroeg, maar des alniettemin behoorlijk druk. De hoogste heren staan er weer in hun gala uniformen te wachten, ditmaal ook op de eigen vorst. Willem III arriveert met zijn broer Hendrik om vier uur per trein; na enig verpozen Den Spiegel 16

Den Spiegel | 2017 | | pagina 18